Haberlerİnternet

Yandex Connect

Yıllar önce Google’nin ücretsiz kurumsal mail hizmetini ve bazı servisleri kullanıma sunması ile kurumsal mail organizasyonları değişmiş ve artık hosting veya sunucunun ne olduğu farketmeksizin bir çok kurum veya kuruluş mail servisini bu sisteme taşımıştı ve bir süre sonra Google bu hizmetini artık ücretli olacağını duyurdu. Bir nevi balayı bitmişti :).

O sıralarda henüz Türkiye’de yeni olan hatta bulunduğu bölgede yeni olan Yandex bir çok yönü ile Google’ye alternatif olmaya çalışıyordu ki “Yandex Kurumsal Mail” hizmetini ücretsiz bir şekilde duyurmasıyla Google’nin ücretli mail hizmetine ücretsiz tek alternatif olmuştu.

Yandex’in mail hizmetinde bir çok seçenek mevcut ve hobiteknik.net için de aynı hizmeti kullanıyorum. Geçen gün yeni bir mail eklemek için kurumsal mail arayüzüne girmeye çalıştığımda gördüm ki artık bu hizmet kullanılmıyor. Tabi ilk başka tamamen kaldırıldı diye düşünürken açıklamayı okuyunca sadece altyapı değişikliği olduğunu anladım. 

Evet “Yandex Kurumsal Mail” artık “Yandex Connect” olarak hayatımızda yerini alıyor. İçerisine yeni eklenen bir çok servis mevcut örneğin Yamp servisi ile kurumsal çatınızı oluşturduğunuzda departmanlar veya çalışanlarınız ile yazılı görüşmeler yapabilirsiniz. Bir nevi sürekli haber alma amaçlı güzel bir hizmet ve ücretsiz. Yine bu hizmetlere ek olarak “wiki” ve “Form” ve ayrıca “Takvim” servisleride eklenmiş. Form hizmeti ile web sitenize yerleştirebileceğiniz bir çok konudaki formu kendiniz hazırlayabilirsiniz veya wiki servisi ile web siteniz veya firmanız için bir çözüm sayfası oluşturabilirsiniz veya takvim servisi ile çalışanlarınıza veya departmanlara toplantılar , iş planları ekleyebilirsiniz.

Yandex bunların yanında bir kaç ücretli serviste hizmete sunmuş ancak benim için sadece mail yeterli olduğu için diğerlerini kontrol etmedim. Siz kontrol ederseniz umarım tecrübelerinizi paylaşırsınız.

Nasıl yapılır sorusuna ise;

ilk önce bu adrese girerek Connect ana sayfaya girebilir veya yeni bir hesap açmak için bu adrese gidebilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra veya yeni üye olduktan sonra yandex connect servisi sizi anasayfası ile karşılıyor ve bu sayfa bir nevi sizin kısayollarınızın bulunduğu sayfa oluyor.

Yönetici Araçları butonuna tıklayarak domain ekleme işlemine geçebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Alan Adları kısmında eklediğiniz domainleri görebilir veya henüz eklemediyseniz alttaki ” + ” butonuna tıklayarak yeni bir domain ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki gibi gelen formu doldurup ekle dediğinizde domainin size ait olduğunu kontrol etmek için doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir. en kolay yöntemi meta etiketi olsa da diğer doğrulama seçenekleri de kullanılabilir. Eğer Yandex’e telefon numaranız kayıtlı ise domain eklendiğinde telefonunuza da eklendi mesajı gönderilmektedir.

Doğrulama işlemi yaptıktan sonra artık bu sayfada ayarlayacağınız birşey kalmadı zira şimdi kenbdi hosting tarafında MX kaydını düzenleyerek işlemi tamamlayıp yandexin kontrol etmesini beklemeniz gerekmekte. Daha önce ki versiyonda yani kurumsal mail hizmetinde kontrol et butonu varken yandex burada herhangi bir buton koymamış ve kontrolü kendi belirlediği zaman aralığında yapıyor ama korkmayın en fazla 1 saat sürmüştü bende yani yavaş bir işlem değil.

Yandex kontrolü sonrasında yönetim araçları ekranından eklediğiniz domainin durumunu kontrol edebilirsiniz. MX Kayıtları da doğrulandı ise artık tek yapmanız gereken “Kurumsal Yapı” sayfasına girip altta ki ” + ” butonuna tıklayarak departman , çalışan vs eklemek. Çalışan ekle dediğinizde herhangi bir personel veya bölüm için bir mail oluşturuyorsunuz aslında.

Bu arada Yandex’in mx bilgileri şöyle;

alt domain adı : @hedef yer : mx.yandex.netöncelik : 10

İyi çalışmalar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün