İncelemeMicrosoft Windows

Server 2019 Ön İzleme

Merhaba, bu yazıda; Windows’un sunucu işletim sistemi olan Windows Server’in 2019 ön izleme kurulumunu ele alacağım. Öncelikle ön izleme sürümleri Microsoft tarafından indirmeye açılmış olduğundan herhangi bir sitede aramakla uğraşmadan Microsoft’un kendi web sitesinden indirebilirsiniz ancak indirme yapabilmeniz için Insider programına üye olmanız gerekmektedir.

Insider programı ise geliştiricilerin Windows uygulamalarını kararlı sürüm çıkmadan önce kontrol etmesi için hazırlanmış bir topluluktur. Herhangi bir Microsoft hesabınız var ise heme üye olabilirsiniz. Eğer insider üyesiyseniz o halde buraya tıklayarak indirme sayfasına gidebilirsiniz. Microsoft Windows 10 işletim sistemini yayınladıktan sonra mevcut tüm işletim sistemi tasarımlarında neredeyse aynı tema ve arayüzü kullanmaya başladığı için eğer bir Windows 10 kullanıcısı iseniz görünümde bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız demektir.

İndirme ekranından 17623 yapısından seçmek istediğiniz dile göre ayar yaparak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Aynı ekrandan indirmek istediğiniz bir araç var ise onuda indirebilirsiniz.

  • Honululu Projesi : Sunucu bilgisayarınızı web üzerinden yönetebileceğiniz bir uygulamadır. Web tarayıcısı üzerinden  ilgili linke bağlanarak makine hakkında ki bilgileri görebilir ve müdahale edebilirsiniz.
  • Administrator Tool – Yönetimsel araçlar için (Örn- Active Directory vs ) kurulum paketi

Bilgisayarınızı kalıp dosyasını içine aktardığınız DVD veya USB’den başlattığınızda kurulum  yapma isteğiniz sorulacaktır. Herhangi bir tuşa basılarak kurulum işlemine devam edilir.

Gerekli ön dosyalar yüklendikten sonra karşınıza gelen ekrandan bölge ve dil ayarları seçilerek işleme devam edilir (Next)

Bu ekrandan sonra yükle seçeneği seçilecektir.

Eğer yüklü bir makineyi kurtarma işlemi olacaksa o halde “Repair Your Computer” seçenegine tıklanarak kurtarma ekranına geçilir ancak biz yeni kurulum yapacağımız için “Install Now” butonuna tıklayarak kuruluma geçeceğiz.

Gelen ekranda lisans numarası isteyecektir bu ekrana ön izleme dağıtımları için Microsoft tarafından verilen lisans numaraları girebilir ve ya  I don’t have a product key yazısına tıklanarak işleme devam edilebilir. Microsoft’un verdiği lisans numaraları ise ;

  • Datacenter Edition           6XBNX-4JQGW-QX6QG-74P76-72V67
  • Standard Edition               MFY9F-XBN2F-TYFMP-CCV49-RMYVH

Lisans işlemi yapıldıktan sonra veya geçildikten sonra karşınıza gelen ekranda işletim sistemi kurulum listesi görülür. 

Burada grafik arayüzlü olan ve diğer seçenekler belirtilmiş olup “Datacenter” için grafik arayüzlü kurulum seçeneğini seçim devam edeceğiz.

Hizmet şartlarını ve yazılım sözleşmesini kabul ettikten sonra kuruluma devam edebiliriz.

Eğer yeni bir kurulum yapmayıp mevcut sistemi yükseltmek istiyorsan üstteki seçeneği seçmemiz gerekir ancak biz yeni bir kurulum yaptığımız için özel yükleme seçeneğini seçerek işleme devam ediyoruz.

Son olarak disk bölümleme işlemini yapıp kuruluma başlıyoruz.

Kurulum yükleme aygıtına göre 20-30 dakika sürecektir. Bu esnada bir kaç defa bilgisayarınız yeniden başlatılabilir ve kurulum bittiğinde bildirim ekranda görünecektir.

Kurulum bittikten sonra artık masa üstünü açarak kurmuş olduğumuz Server 2019 Ön İzleme sürümünü test edebilir ancak önce yapmamız gereken kullanıcı bilgilerini oluşturmak olacak ve ayarların bitmesi bir kaç dakikamızı alabilir.

Tüm kurulum ve ayarlama işlemleri tamamlandığına göre artık masa üstünü açabiliriz.

Masa üstünü açtıktan sonra artık yeni kurduğumuz Windows Server 2019 Ön İzleme sürümünü kontrol edebilir ve testler yapabiliriz. 

İlk defa karşılaşacaklar için Windows 10 benzeri bir masa üstü arayüzü ile gelen Windows Server 2019’un genel testi ile ilgili konuları bir sonraki yazımda ele alacağım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün