İncelemeLinux
Popüler

Ubuntu Kylin 19.04

Ubuntu’nun türevlerinden biri olan Ubuntu Kylin’in geçmişi ilk olarak Kylin olarak başlamış ve FreeBSD ile kendini duyurmuştur. Kylin Çin hükümetinin ordunun kullanması amacıyla geliştirilmesini emrettiği bir işletim sistemiydi ancak donanım ve yazılım desteği gibi konular sebebiyle alt yapı FreeBSD’den alınarak Linux dağıtımı olan Ubuntu ile değiştirildi. Böylelikle Ubuntu Kylin dağıtımı ortaya çıkmış oldu. Kylin genel mana da Çin halkı ve Çin devleti için tasarlanarak geliştirilen bir işletim sistemidir diyebiliriz. Ağırlıklı olarak Çin alfabesi ve karakterlerini görmek mümkün normalde ilk kurulumda Amerikan İngilizcesi adı altında bir dil seçeneği ile gelse de bir çok yerde Çince yazıları görmek mümkün.

Kurulumu eğer bir sanal makineye yapıyorsanız sizden ilk önce kullanıcı adı, bilgisayar adı ve şifre gibi bilgileri istiyor ve siz bu bilgileri girdikten sonra kurulum bitene kadar siyah bir ekranda bekletirken arka planda gerekli hazırlıklarını ve kurulumlarını yapıyor. Bittiğinde ise standart özellikleri ile işletim sisteminiz kurulmuş oluyor yani daha önce bir Linux kurulumu yapmamış biri bile ilk defa kurulum yapacak ise hiç zorlanmadan kurulumu tamamlayabilir. Tek yapması gereken ilk başta ki bilgileri girmek. Ubuntu’nun orjinalinde olduğu gibi sizden disk bölümlemesi gibi şeyler istemiyor ya da bir çok Linux dağıtımında olduğu gibi.

Kurulum bittikten sonra sizden ilk baştaki bilgileriniz ile giriş yapmanızı isteyen bir ekran ile karşılaşıyorsunuz ve şaşırmayın oldukça kaliteli bir görünümü var ancak keşke dil seçeneği de biraz daha iyi olsaydı zira ilk kurulumda içerisinde İngilizce haricinde çok fazla dil seçeneği gelmiyor ancak üzülmenize gerek yok zira dil yardımı kısmından Türkçe indirebilirsiniz ancak şunu söyleyebilirim ki diğer Linux dağıtımları ile kıyaslandığında Türkçe konusunda çok fazla eksiği olduğunu siz de göreceksiniz. Hangi dili seçerseniz seçin ki bu ister İngilizce ister farklı bir dil olsun Çince olmadığı sürece tam bir desteğin olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Çince hariç hiç bir dil tam değil ve her dil içerisinde muhakkak Çince kısımlar mevcut tam olarak çevirisi yapılmamış hiç bir dilin.

Hız konusunu ele alırsak aslında oldukça iyi bir sistem hızı var yani eğer Çinceye uzak değilseniz yani bu alfabeyi okuma beceriniz var ise rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kylin’in en sevdiğim şeyi yeni kullanıcıları düşünülmüş gibi hazırladıkları uygulama merkezi. Mesela yeni bir Linux kullanıcısı mağazaya girerek kontrol ettiğinde görecek ki Windows işletim sisteminde kullanılan popüler uygulamaların alternatifleri işaretlenmiş olarak ekli. Yani eğer Windows’ta 360 Browser adlı tarayıcıyı kullanıyorsanız Kylin size bunun alternatifinin Chromium adlı tarayıcı olduğunu söylüyor ve tek yapmanız gereken kurulumu için bir fare tıklaması.

UKUI masaüstü ile kullanıcılarına sunulan işletim sistemi eğer ilerleyen zamanda diğer dillere olan desteğini artırırsa günlük hayatta kullanılabilecek harika bir sistem olacaktır. Ayrıca arayüzü beğendiyseniz UKUI masa üstünü diğer sistemlere de ekleyebilirsiniz.

Derecelendirme

Performans - 74%
Grafik - 89%
Türkçeleştirme - 28%

64%

5

Türkçeleştirme haricinde geriye kalan özelliklerini eğer biraz Çince biliyorsanız rahatlıkla kullanabileceğiniz bir işletim sistemi. Çince olması dışında ve uygulama merkezi dışında çok da fazla Ubuntu'dan farklı olduğunu söyleyemeyiz. Keşke daha fazla iyi bir Türkçe dil sunulsaydı

İndirmek çin Tıklayın
User Rating: 1.5 ( 1 votes)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün