İncelemeLinux

Ubuntu 18.04 LTS İncelemesi

Ubuntu 17.10 sürümünden itibaren artık Unity arayüzünden Gnome arayüzüne geçti ki bu geçiş görünüm olarak pek de büyük bir değişiklik oluşturmamış olsa bile performans açısından oldukça fark göze çarpıyor. Unity biraz daha performansa odaklanan ve düşük sistemlerde bile iyi bir performans ile çalışan bir sistem arayüz iken Gnome maalesef biraz daha hantal kalıyor denilebilir. Performans sorununu salan makineden kaynaklıdır diye düşünüyordum ki bilgisayara kurulunca da pek bir hızlanma olmadığını fark ettim.

Diğer bir ayrıntı ise Unity de ana menüyü tam ekrana yaymak yerine sol üst köşeyi kullanarak menü göstermesiydi ki Gnome arayüzde menü tıpkı Deepin Os’da ki gibi tüm ekrana yayılmış ama Deepin Os’da yine kişiselleştirme biraz vardı ancak ben bu özelliği yani istediğim şekilde görünmesini sağlamayı maalesef beceremedim belki vardı ben yapamadım fakat ekranın bu şekilde kullanılması pek de beğendiğim bir şey değil.

Ubuntu da Libre Office 6.0.3.2 sürümü kullanılmış standart güncelik işler için kullanacak bir kullanıcı için gerekli olan ses, video , resim uygulamaları yüklü olarak gelmekte ancak test amaçlı bir .avi dosyası açmaya çalıştığımda maalesef açamadı.  Donanım sürücüsü olarak Debian tabanlı olduğu için pek fazla sorun olmuyor hatta tuş takımlarındaki etkinliklerin simgelerini bile tanımlamış ancak genel olarak yapılan sorunlarda ikinci ekran probleminden bahsedilse de ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Diğer bir çok Linux dağıtımında olduğu gibi Ubuntu’da da İnternet tarayıcısı olarak Firefox kullanılırken mail uygulaması olarak da Thinderbird kullanılmış.

Ubuntunun en beğendiğim kısmı ise Yazılım Merkezi olmuştur genel olarak kategori halinde sıralanmış uygulamalar ve basit kurulum şekilleri ubuntuyu öne çıkaran özelliklerden biriydi önceden tabi şu an bir çok Linux dağıtımında bu özellikler mevcut olsa da Ubuntu bu konuda istikrarlı olarak devam etmekte ancak karşılaştığım bir problem olarak ele alınması gerekirse arama yaptığımda var olan bir uygulamayı bile aramada bulamıyor oluşum can sıkıcı olmuştu.

Performans

Genel kullanım olarak diğer dağıtımlardan pek bir farkı olmayan Ubuntunun performansı ise artık Gnome arayüzünden midir bilinmez ancak oldukça (Unity Arayüzüne sahip sürümleri açısından) kötüydü ayrıca Türkçeleştirme problemi bu sürümde gözüme çarptı özellikle kurulumu İngilizce yapıp daha sonrasında Türkçe seçeneğini seçtiğinizde hala bazı kısımların Türkçe olmadığını görebilirsiniz.

Genel Linux dağıtımlarını ele aldığımızda Ubuntu arayüz haricinde diğerlerinden farksız diyebiliriz gerek programları gerekse arayüz değişikliği hariç kullanımları neredeyse hepsinde aynı . Aslında durum böyle iken neden bir kullanıcı A dağıtımını veya B dağıtımını seçsin ki diye düşünmeden edemiyorum. Her neyse bu yazının da sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonra ki Linux incelemesinde Linux Mint’i ele alacağım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün