LinuxSızma TestleriVideo

Temel Linux Komutları

Bir kullanıcı eğer Linux dağıtımlarından birini kullanmaya karar verdiyse eğer Windows’tan alışık olduğu bazı kolaylıkları unutmak zorunda. Zaten bir çok kullanıcıyı da düşündürüp Windows’dan kurtulamamasına sebep olan temel konu da zaten bu. Peki nedir bu zorluk ? Tabi ki komut sistemi.

Bir çok kullanıcı hali hazır da zaten Windows üzerinde tıklama ile bir çok işi becere bilmekte ve işlerini yapabilmekte. Örneğin herhangi bir program kurulumu için sadece iki defa farenin sol tuşuna tıklamanız yeterli oluyorken Linux dağıtımlarda bu durum biraz daha çetrefilli görülmekte. Şu var ki bir çok Linux dağıtımı geliştiricileri kullanıcıların Windows’tan alışılagelmiş özellikleri terk edemediğini bildikleri için sistem üzerine Windows’ta ki gibi kolaylıklar getirmekte. Mesela herhangi bir programı tıklama ile kurulacak hale getirebilmektedirler. Tabi bu durum genellikle her program için geçerli değildir ve bu bahsi geçen konu sadece programlar için de geçerli değil. Mesela Windows üzerinde görsel arayüz ile yapılabilen bir çok konu maalesef Linux üzerinde komut sistemi ile yapılabilmekte. Mantığı ve işlevselliği kavradıktan sonra oldukça basit bir hale gelse de ilk zamanlarda yeni başlayan bir kullanıcı için bu durum çok zor hatta bir engel gibi durabiliyor. Tabi bir çok kullanıcı da bu duruma çözüm için kaynak arıyor. İşte bende bu durumu yaşayan biri olarak bir kaynak olması amacıyla bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Haydi başlayalım ;

  1. Temel Terminal Komutları

GNU/Linux üzerinde temel olarak sınıflandırabileceğimiz komutlar şu şekilde sıralanabilir.

Yukarıda resim olarak paylaştığım komutlar her ne kadar Linux komut satırının çok küçük bir kısmını oluştursa da en sık kullanılan komutlardır. Linux komutlarının neredeyse tamamı birbiri i,le çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır ve birbirini ek komut olarak kullanabilirler. Programların veya komutların parametreleri ve genel özellikleri hakkında bilgi almak için “man” komutu kullanılabilir.  Örneğin ;

  • man du

yazmak yeterli olacaktır ve sonuç olarak du komutunun manüel dosyaları görülür. Yine pek çoğumuzun aşina olduğu bir üst komuta çıkma işlemi için;

  • cd ..

yazmak yeterlidir. Burada aslında yapılan işlem “.. isimli dizine git ” demek oluyor. Linux sistemlerde dizin yapısında her zaman “..” isimli dizin bulunulan dizinin bir üst dizinine işaret ettiği için üst dizine çıkılmış olur. Bu duruma göre eğer bir den fazla dizine üst dizine çıkmak isteseydik o halde ;

  • cd../../..

şeklinde yazmamız gerekecekti, burada görülen “.” (nokta) her zaman mevcut dizindir. Dolayısı ile mevcut dizin ile işlem yapmak istiyorsak tek nokta işimizi görecektir. Örneğin “xyz” adlı bir dosyayı mevcut dizine kopyalamak istiyorsak şöyle bir komut yeterli olacaktır.

  • cd  /etc/xyz .

Yukarıda ki  örnekte  /etc/xyz şeklinde dizin ifade ettik. Eğer bunun başında ki / olmadan yazmış olsaydık sistem mevcut dizin altında bir etc klasörü onun altında ise bir xyz dosyası arayacaktı.

Temel komutları ve kullanım şekillerini en basit yöntemi ile anlatmaya çalıştım bir sonra ki yazı da Dosya izinleri ile ilgili komutları ele alacağız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün