ProgramlamaPython

Python’da Sözlük Veri Tipi

Herkese Merhaba, bu yazıda pythonda sıra dışı bir veri tipi olan sözlükler yani dictionary veri tipini işleyeceğiz. Sözlükler diğer veri tiplerinden oldukça farklıdır her ne kadar listelere kısmen benzese de çağrılma şekilleri sıralamaları vs listelerden farklıdır. Örneğin Listelerde bir elemanı çağırmak için index bilgisini kullanıyorduk ancak sözlüklerde index bilgisini değil anahtar sözcüğü veya anahtar sözcüğe ait değeri çağırırız. Şimdi sözlük veri tipinin oluşumundan başlayarak olabildiğine bu konuyu ele alalım.

Yukarıda boş bir sözlük oluşturduk ve tipini görmek için onu ekrana yazdırdık. Görüldüğü üzere bir “dict” yani sözlük veri tipinde olduğunu bize geri döndürdü

Veri Ekleme

Sözlük veri tipleri oluşturulurken içi doldurulacağı gibi daha sonradan da ekleme yapılabilir . Örneğin yukarıda ki örnekte boş olarak oluşturulan “sozluk” adlı sözlük veri tipine eleman eklemek istediğimizde aşağıdaki işlemi yapabiliriz;

Yukarıda ki örnekte görüldüğü üzere boş bir sözlük veri tipine eleman eklemek için önce onun anahtarını sonra ona ait anahtar değeri yazıyoruz ancak burada dikkat edilmesi gereken kısım ekleme yapılırken sozluk[“”] şeklinde olmasıdır aksi durumda örneğin sozluk = {“”] şeklinde yazılır ise o halde bu veri tipi eski değerleri yok sayılır yeniden oluşturulacaktır. Eğer ekleme yapılması isteniyor ise onun sıradaki değerini belirtecek [] köşeli parantezler kullanılmalıdır. Biz burada tıpkı listelerde eleman çağırmak için kullandığımız gibi köşeli parantez ile sıra belirler ve değer bilgilerini girerek onu sözlük veri tipine ekleriz. Aşağıdaki örnekte daha detaylı anlatılmıştır

Örnek 3 görselinde görüldüğü üzere sözlüklere sonradan veri eklemek için sozluk[“İki”]=2 şeklinde kod girilirken sözlüğün tüm içeriğini yok sayıp yeniden şekillendirmek için sozluk={“Üç”:3} şeklinde kod girilmiştir. Burada da görüyoruz ki sözlük oluştururken değer atamak için süslü parantez içine önce tırnak içinde anahtar kelime daha sonra iki nokta üst üste koyup değerini yazıyoruz.

Sözlükler tıpkı listeler gibi içerisine birden çok sözlük alabilir yani iç içe sözlükler oluşturmak mümkündür. Ayrıca sözlükler içerisine farklı veri tipleri de eklenebilir bu anahtar kelime için verilen değer kısmında yapılmaktadır. Örneğin “Liste1” şeklinde verilen bir anahtar kelimenin değeri [1,2,3,4,5] olabilir.

Yukarıda görüldüğü üzere sözlük içerisine demet , liste , string ve integer veri tipleri eklenmiş ve herhangi bir hata ile karşılaşılmamıştır.

values , items , keys Metodları

Sozluk veri tiplerinde en fazla kullanılan temel metodlar başlıkta da belirtildiği üzere values, item ve key metodlarıdır. Bu metodlar ile sozluk içeriğini ve aldığı değerleri görerek işlem yapabiliriz. values metodu ile sözlüğe ait değerleri bir liste şeklinde ele alıp işleyebiliriz.Örneğin aşağıdaki resimde values metodu işlenmiştir.

Values metodu ile sadece değer kısımlarını aldık aynı şekilde keys metodu ile de anahtar kelimeleri bir liste şeklinde getirebiliriz;

Items metodu ile de hem değer hem de anahtar bilgilerini bir liste şeklinde getirebiliriz;

Sözlüklerde değeri çağırmak için onun index bilgisini değil anahtar kelime veya anahtar kelimeye ait değeri çağırmamız gerekmektedir.Ayrıca bir liste var ise sözlük içerisinde o zaman önce anahtar değeri daha sonra ise liste elemanlarının index numarasını girerek veriyi çekebiliriz.

Bir konunun daha sonuna geldik ve bir sonraki konumuz kullanıcıdan veri alma olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün