ProgramlamaPython

Python’da Kullanıcıdan Veri Alma

Programlama dillerinin olmazsa olmazlarından biri kullanıcıdan veri almadır ki kullanıcı ile bilgisayar arasında iletişim kurulabilsin. c# dilinde ReadLine() ile bilgi alınırken Python’da input() metodu ile kullanıcıdan bilgi alınır. Hemen örneğe geçecek olursak ;

Örnek 1

Yukarıda ki örnekte görüldüğü üzere veri adlı bir değişken oluşturduk ve input ile bu değişkene atadık. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere veri adlı değişkenin veri tipi str() yani string olarak görülmektedir.

Örnek 2

Buradan da anlıyoruz ki input() ile kullanıcıdan alınan veriler daima string veri türündedir. Örneğin siz kullanıcıdan işlem yapmak için sayı istiyorsanız input() metodundan gelen bilgiyi bir dönüştürmeye sokmadığınız sürece string değer olacağı için matematiksel herhangi bir işlem yapamazsınız. İşte burada yardımımıza dönüşümler için kullandığımız ve daha önceki konularda işlediğimiz float() str() ve int() metodları geliyor. Aşağıdaki Örnek 3 adlı resimde kısa bir dönüşüm ile konu ele alınmıştır.

Örnek 3

Yukarıdaki resimde ilk “veri” türü str yani string iken ikinci “veri” integer veri türündedir çünkü ikinci kısımda input() , int() içerisine yazılara veri değişkenine int olarak aktarılmıştır. Input() metodunun içerisine bilgi girerek de kullanıcıdan bilgi ala biliriz örneğin daha açıklayıcı olması için input(“Bir Sayı Girin”) gibi bir cümleyi parantez içine çift tırnaklar arasına ekleyebiliriz.

Örnek 4

Yukarıda ki “Örnek 4” adlı resimde görüldüğü üzere sayı adlı bir değişken oluşturup sayi adlı değişkene input ile bilgi atanmıştır ve +3 yapılarak toplama yapılmaya çalışılmıştır ancak veri tiplerinde ki uyumsuzluk sebebi ile toplama işlemi yapılamayıp hata vermiştir. Ancak eğer çarpma işlemi yapılacak olsaydı bu sefer hata vermeyecek ancak aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere sayi içerisindeki bilgi ne ise çarpma değeri kadar yan yana yazılacaktı

Örnek 5

Buradan da anlıyoruz ki kullanıcıdan alınan bilgiler ile matematiksel işlem yapılacaksa önce float veya integer veri tipine dönüştürmemiz gerekecektir.

Bu konuyu da kısa bir şekilde ele aldık. Bir sonraki konuda görüşmek üzere …

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün