ProgramlamaPython

Python Veri Türleri (String , Integer, Float, List)

Herkese merhaba , bir çok programlama dilinde kullanılan standart veri türleri vardır bu veri türleri python içinde geçerlidir ancak kullanımları bazı durumlarda diğer dillerdekinden farklı olabilmektedir. Şimdi inceleyecek olursak bu veri türleri ;

  • İnteger

Sayısal veri tipidir ve tam sayılar için kullanılır. C# dilinde integer veri tipinin alacağı en fazla değer +,-  2,147,483,647 iken bu sayı python için +,- 9.223.372.036.854.775.807 ‘dir. Kullanıcıdan alınan tüm bilgiler python dilinde string türünde olduğu için dönüşümlerde int() fonksiyonu kullanılır.Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi bir kod yazıldığında alınan değer ilk önce string iken sayı1 = int(sayı1) kodu ile dönüştürülerek int veri türüne dönüştürmüştür.

  •  String

Metinsel veri tipidir ve matematiksel değer içermeyen bir veri türüdür. Programlama dillerinde en fazla kullanılan veri türüdür desek sanırım haksızlık etmiş olmayız zira int ve string programlama dillerinde en fazla kullanılan iki veri tipidir. Python dilinde kullanıcıdan alınan tüm bilgiler yukarıda da bahsettiğim gibi string olarak alınır ve metodlar ile diğer veri türlerine dönüştürülür. Her ne kadar alınan değer string olsa da yine de bazı durumlarda programın işleyişinde değişiklik yapılabilmesi için string için str() fonksiyonu kullanılır. Aşağıdaki gibi bir örnekte daha net anlaşılabilir. 

Genellikle dönüşümlerde en fazla yapılan hata sayısal değerleri  string veri türüne yapılan dönüşümlerde olur bunun da sebebi verinin içeriğidir. Örneğin “abc1234” gibi bir değeri içeren string daha önce herhangi bir işlem yapılmadan int türüne dönüştürülemez çünkü bu işlemden önce numerik olmayan karakterlerin (abc gibi) ayıklanması gerekmektedir ve bunun için de veri içeriğinin parçalanması gerekir. Hazır parçalanma demişken aslında python dilinde stringler birer dizidir.Aşağıdaki örnekte bir string değerin dizi gibi içerigindeki index numarasına göre karakter çağırabiliriz.

Dikkat ettiyseniz “Merhaba” kelimesinin 3. harfi “r” iken burada “h” harfi getirilmiştir bu durum bize programlama dillerinden başlangıcın daima 1 değil 0 olduğunu gösterir. Gerçek hayatta 1 e karşılık gelen değer programlama dilleri için 0 olmaktadır. 0 (Sıfır) dan itibaren ele aldıpımızda “Merhaba” kelimesinin 3. harfi “h” olmaktadır.

Yukarıdaki örnekte print(kelime[-1]) kodu ile son karakter çağrılmıştır. Bu aslında “len(kelime)-1” koduna denk gelmektedir.Kısa bir not eklemek gerekirse stringler her ne kadar dizi gibi kullanılsa da dizilerden en büyük farkı içeriğinin değiştirilemiyor olmasıdır. Yani siz herhangi bir karakteri değiştirmek istediğinizde hata verecektir. Yani karamter uzunluğunu alıp bir eksilterek son değeri alabiliriz. len() fonksiyonu sadece string için değil bir çok işlem için de kullanılır. 

  •  Float

python da en fazla kullanlan bir diğer veri türü ise float olacaktır. Float veri türü ondalıklı sayılar için kullanılan veri türüdür. C# dilinde double genel ondalıklı veri türü olsa da python için bu durum geçerli değildir. Veri tipi dönüşümleri için float() fonksiyonu kullanılır. 

  • List

Liste veri tipidir. İçerisinde bir çok veri tipini ve diziyi barındırabilir.Stringler içinde aslında bir dizidir demiştim ancak stringlerde veri içeriği değiştirilemezken listelerde veri içeriği rahatlıkla değiştirilebilir.Bir listeyi oluşturmak için aşağıdaki gibi  bir yöntem izlenebilir. 

Oluşturma aşamasında eğer içerisine herhangi bir eklenmeyecekse yani boş bir liste oluşturulacaksa liste =[] yazılması yeterli olacaktır. Böylece liste adında içi boş bir list oluşturulmuş olacaktır. Listelerin içeriğine tıpkı stringlerde ki gibi index sırası ile erişebiliriz örneğin yukarda ki örnekte bulunan “Hobi” elemanına ulaşmak için şöyle bir yöntem kullanılabilir.

Stringleri dizilere benzetirken içeriğinin değiştirilemez olduğundan bahsetmiştim ancak bu işlem diziler için geçerli değildir ve bir dizinin içeriğini değiştirmek için sadece hangi indexine hangi değerin gelmesi gerektiğini belirtmek yeterli olacaktır.Örneğin;

Dikkat ettiyseniz print(liste[:]) kodunda köşeli parantezler içerisinde iki nokta üst üste karakteri görülmektedir. Bundan da anlıyoruz ki python da liste içeriğinin tamamını görüntülemek için [:] kullanmamız yeterlidir. Ayrıca köşeli parantezin sağına veya soluna yazdığımız index numaraları da alınacak karakter miktarını belirtir. Örnegin liste[2:] yazdığımız zaman 0,1,2 verilerini değil ondan sonrakileri (  2018,”Türkiye”  ) al demiş oluruz veya liste[:2] dediğimiz zaman 2. index hariç 0 ve 1 i al demiş oluruz. Bu şekilde aralıklar belirleyerek de içerikleri değiştirebiliriz. Örneğin aşağıdaki örnekteki gibi belirlenen aralıktaki veriler yerine yenileri atanmıştır.

Keyifle yazdığım bir konuydu ve şimdilik burada bitti. Bir sonraki yazıda print() ve format() fonksiyonlarını işlemeyi planlıyorum. Hoşçakalın

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün