ProgramlamaPython

Python Print() ve Format() Fonksiyonları

Herkese merhaba bu yazımda sizlere print() ve format() fonksiyonlarını anlatmaya çalışacağım. O halde başlayalım.

print()

Python IDE ile çalışırken veya farklı bir editör ile çalışırken yazdığınız kodun çalıştırılması sonrasında size işlem çıktısı verebilir ve bu durum bazı zamanlar print() fonksiyonunun varlığını sorgulayabilir bu dili öğrenmeye yeni başlayan kişiler için ancak detayına indiklerinde durumun farklı olduğunu göreceklerdir.

Öncelikle print() fonksiyonu python dilinde ekrana yazdırma fonksiyonudur yani eğer bir bilgiyi ekrana yazdırmak istiyorsak print() fonksiyonunu kullanmamız gerekmektedir. Aşağıda ki örnekte de görüldüğü gibi print() fonksiyonu genel mana da bilgiyi ekrana yazdırır.

Print() fonksiyonunun kendine özel karakterleri ve işlevleri olabilir. Örneğin \n karakteri ile bir alt satıra geçilebiliyor iken \t karakteri ile de bir tab yani 4 karakter ileri sıçrama yapabilmektedir.

format()

format() fonksiyonu süslü parantezler kullanarak dışarıdaki bir değişkeni uygun bir şekilde içeriye almaya yarayan bir fonksiyondur. Örneğin aşağıda ki örnekte .format() kullanımında hem bir değişken ele alınmış hem de .format() fonksiyonunun parantezleri arasına girilen bilgi ele alınmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün