ProgramlamaPython

Python Operatörler

Herkese merhaba, diğer yazılım dillerinde de olduğu gibi matematiksel işlemler için kullanılan operatörler python içinde vazgeçilmezdir. Veriler arası hesaplama veya formuller yada döngülerin devamlılığı gibi bir çok konuda bu operatörlerden yararlanırız. Python gündelik konuşma diline çok benzediği için siz 2+2 gibi bir işlem girdiğinizde python başka herhangi bir işleme gerek duymaksızın 4 cevabı verecektir.

+ Operatörü (Toplama İşlemi)

Pythonda + operatörü sayısal ifadeler için matematiksel işlem sonucu verirken string yani metinsel ifadeler için ise birleştirme görevi görür

Pythonda sayısal ifadeler toplanırken aynı veri tipleri toplanırken sonuç olarak veri tipi aynı kalırken farklı veri tipleri ile yapılan işlemde int veya float veri tipine bakılmaksızın ondalıklı sayı ile işlem yapılıyor ise işlem sonucu döndürülür ve veri tipi float olur.

– Operatörü (Çıkarma İşlemi)

Pythonda – operatörü matematiksel anlamda çıkarma işlemi için kullanılan operatördür. Aşağıdaki gibi kullanılır.

* Operatörü (Çarpma İşlemi)

Pythonda * operatörü matematiksel anlamda çarpma işlemi için kullanılan operatördür. Aşağıdaki gibi kullanılır.

Pythonda çarpma işlemi aynı veri tipi değerler ile yapılıyor ise sonuç olarak aynı veri tipi sonuç olarak dönecektir Ancak ondalıklı bir sayı ile (float)  bir tam sayı arasında yapılan işlemin sonucu float veri tipinde olacaktır.

/ Operatörü (Bölme İşlemi)

Pythonda  / operatörü matematiksel anlamda bölme işlemi için kullanılan operatördür. Aşağıdaki gibi kullanılır.

Dikkat ettiyseniz eğer her iki veri tipi de int olmasına rağmen sonuç float olarak dönmüştür bunun sebebi ise python kesin doğruluk vermek için ondalıklı birime geçer ve ve eğer küsürat var ise ondalıklı olarak gösterir yok ise ondalık kısma 0 verir ve tip float olacaktır.

Özel Karakterler

// Tam Sayı Bölme Operatörü

Yukarıda bölme işleminde tipin float veri türüne dönüştüğünü bunun sebebinin ise bölme işleminde kesin doğruluğun sonuç olarak verilmesi sebebiyle olduğunu yazmıştım ancak eğer kullanıcı sonuç olarak tam sayı almak istiyorsa o halde // operatörü ile tam sayı bölmeleri yapabilir. Böylece işlem sonucu tam sayı ve int veri türünde olacaktır. Aşağıdaki resmi inceleyerek / ve // operatörlerinin kullanımını ve farkını görebilirsiniz. 

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise; eğer bölme işleminin sonucu küsüratlı bir değer değil ise mesela normal bölme de 5.0 çıkıyor ise tam sayı bölmesinde 5 çıkacaktır ancak normal bölmede 5.3 ise tam sayı bölmesinde 5.0 olacaktır. 

** Üs Bulma Operatörü

Pythonda bazı işlemlerde sayıların üstünü bulmak gerekebilir örneğin 2’nin üstünü bulmak için normal çarpma yolu ile gidildiğinde 2*2*2 gibi bir işlem yapılması gerekir ancak üst sayısı arttığında bu durum bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Gündelik matematik işlemlerinde 950’nin 950 üstünü size kimse sormaz ancak yazılım ortamında bu ihtimal pek uzak görülmemekle birlikte olası bir rutin işlem gibidir. Dolayısı ile Python bu işlemi hızlandırmak için çok basit bir operatör kullanır. 2**2 gibi bir işlem ile sonucu çok kolay bir şekilde görebiliyoruz. Aşağıdaki görselde kullanımı ile ilgili örneği inceleyebilirsiniz.

Bu operatör ile bir sayının kare kökünü bulmak için de üst çarpan sayısını 0.5 yapmak yeterlidir. Örnegin 16*16=256 dır. 256**0.5 sonucu ise 16 olacaktır.

% Kalanı Bulma Operatörü

Bu operatör bir sayının başka bir sayıya bölünmesinden kalanı bulan bir operatördür. Örneğin;

Bir yazının daha sonuna geldik. Python dilinde eksik konu kalmadan yazmaya devam edeceğim. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün