ProgramlamaPython

Python If-Else-Elif

Herkese merhaba, bu yazıda python dilinde koşul karşılaştırmaları yani if,else,ve elif konularını işleyeceğiz. Bu konuyu günlük hayatta ki karşımıza çıkan seçenekler arasında ki karar verme durumuna benzer. Mesela “hava yağmurlu ise yanına şemsiyeni al yağmurlu değil ise alma” durumu if else için yerinde bir örnektir. Bunu hemen kodlamaya dökecek olursak ;

Hava yağmurlu ise çıkan sonuç
Hava güneşli ise çıkan sonuç

Yukarıdaki örnekten anlaşıldığı üzere if (İngilizcede “Eğer” ) koşulu sağlanır ise if koşulu altındaki kodlar çalışır ancak koşul sağlanmaz ise else ( İngilizcede “Değilse”) koşulu altındaki kodlar çalışır.

Yazım kuralı olarak C# dilinde parantez açıp koşul bilgisini girip süslü parantezler arasına çalışacak kod yazılırken burada if yazımından sonra herhangi bir parantez konulmadan koşul yazılmış ve koşul sonuna iki nokta üst üste işareti konulmuştur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise if koşulu bir tab ileriden başlamıştır satıra. Python dilinde tab girişleri önemli bir durumdur ve eksik olması durumunda hata ile karşılaşılacaktır.

Elif

Şimdi buraya kadar her şey güzel ancak programlama içerisinde tüm şartlar sadece iki ihtimalden ibaret değildir. Örneğin bir öğrencinin sınav sonuçlarının hesaplandığı ve buna göre aldığı not bilgisi için bir çok değer girilmesi ve karşılaştırma yapılması gerekir. Bu gibi durumda if koşulundan sonra diğer koşulları da yazmak için elif (else if) kullanılır. yazım kuralı if ile aynıdır sadece ilk koşula sadık olarak diğer varyasyonlar olarak devam eder. Örnek verece olursak aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

if-elif-else

Yukarıda görüldüğü üzere if koşulu sağlanmadığı için diğer elif koşullarına bakılmış ve uygun sonuç getirilmiştir.

Yukarıda dikkat etmeniz gereken bir durum daha vardır o da “and” kelimesidir. C# dilinde && işaretleri “ve” koşulu için kullanılırken python dilinde tıpkı vb dilinde olduğu gibi “and” bağlacı kullanılır. Yine C# dilinde veya bağlacı için || kullanılırken vb de olduğu gibi python dilinde de “or” bağlacı kullanılır.

Bir yazının daha sonuna geldik. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün