İncelemeLinuxVideo
Popüler

Pop! Os 19.04 Yayında

Tanınmış bir Linux donanım üreticisi olan System76 kendi işletim sistemi Pop!_Os 19.04’ü alt yapısında kullandığı Ubuntu’nun 19.04 ü yayınlamasına paralel olarak yayınladı. Daha öncesinde şirket Ubuntu’yu bilgisayarlarına ön yüklü olarak kullanırken daha sonra kendi işletim sistemi olarak Pop!_Os’u çıkarmıştı. Kısa bir kurulum ve ön inceleme de ele almadığım bu konuları ayrıca burada da paylaşmak istedim.

Şirket kullanıcı kitlesi olarak daha çok bilim insanları, yazılımcılar,robotik bilimciler ve makerleri hedef aldığı için işletim sistemini bu şekilde dizayn etmiştir bu sebepten dolayı içerisinde çok fazla multimedia programları yoktur ancak bu yüklenemeyeceği anlamına gelmezken Pop_Shop adlı mağazasında bir çok Linux türevi tarafından kullanılabilen uygulamalar da mevcuttur.

Yükleme esnasında size ilk ekran olarak bir boot menü ile giriş yapmasa da bazı Linux türevlerinde olduğu gibi çalışan demo arayüz ile gelmekte ve siz sistemin kurulumunu yapmadan canlı test ortamı ile kontroller gerçekleştirip test edebiliyorsunuz bu durum da kuruluma emek harcamak istemeyen kullanıcılar için iyi bir ön izleme ortamı olacaktır ancak şunu diyebilirim ki test ortamı ile kurulu sistem arasında performans açısından çok fazla fark var.

Ayarlar kısmına girdiğinizde size Android cihazlarda alışık olduğunuz standart ayarlar menüsü ile çok benzeyen bir içerik gelmekte burada çok da fazla yabancılık çekeceğinizi düşünmüyorum.

Derecelendirme

Performans - 39%
Grafik - 76%
Türkçeleştirme - 88%

68%

5

Performans açısından sanal makinaya yüklediğimde çok iyi bir hızda olduğu söylenemez ancak gerçek bir makinaya kurulum yapmadığım için kesin olarak hızlıdır diyemem ancak sanal makina da oldukça yavaştı

İNDIRMEK İÇİN TIKLA (INTEL-AMD)
User Rating: 3.58 ( 2 votes)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün