İncelemeLinux

Pisi Linux 2.0 İncelemesi

Bir Linux incelemesi ile yeni bir yazıya başlıyorum. Pisi Linux nedir diyenler için kısa bir giriş yaptıktan sonra inceleme kısmına geçebiliriz. Pisi Linux’u geliştirici ekip tanıtırken ” Pisi Linux; Pisi tabanlı son Pardus sürümünü temel alan, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, bilgisayar kullanıcılarına kurulum, yapılandırma ve kullanım konusunda kolaylık sağlamaya çalışan, onların temel masaüstü gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan, son kullanıcı odaklı bir GNU/Linux dağıtımıdır.” demişler.

Pardus 2003 yılından 2013 yılına kadar herhangi bir dağıtım temel alınmadan geliştirilmiş daha sonra ise geliştirici ekibin tasfiyesi ve TÜBİTAK’ta yapılan değişiklikler sonrasında bir süre rafa kaldırıldıktan sonra farklı bir Linux dağıtımı olan Debian tabanına geçilerek yoluna devam etmiştir.

Daha önceki projede tasfiye edilen grup kendi aralarında birleşerek pisi tabanlı son dağıtımı temel alarak bu projeye kendileri devam etmek istedi ve Pardus adının kullanımı sebebiyle özgün geliştirilen eski Pardus dağıtımının paket yöneticisi olan Pisi’yi de alarak isimlerini Pisi diye lanse edip yollarına devam ettiler. Şimdi Ubuntu veya diğer sürümlerdeki gibi bu kişilerin arkasında herhangi bir vakıf veya bir şirket yok yada çok geniş bir geliştirici topluluğu yok ve bir elin parmağındaki sayıdan daha az olan ana geliştirici grup kendi işlerinde çalışan veya eğitime devam eden öğrenciler. Yani bu tamamen bir gönüllülük esasına dayalı bir sistem denilebilir.

Çok fazla bir destekçileri yok zira malumunuz çok fazla Linux dağıtımı arasında belki de adını bile duymayan Türk kullanıcılar var ve ne gariptir ki Pisi Linux destekçileri az da olsa sadece Türkiye’de değil . Her neyse daha detaylı bilgi için İnternet’te kısa bir arama yapıp sonuçlara göz atabilirsiniz. Şimdi gelelim incelemeye . Şu an bu yazıyı yazarken bir yandan da vmware ile Pisi Linux’u kuruyorum ve bazı Linux dağıtımlarda hemen kuruluma geçilirken veya çalışan ortama geçilmeden önce kurulum seçeneği varken ya ben dikkat edemedim ya da zaten yoktu ama maalesef kurulum seçeneğini göremedim. Burada çalışan ortama geçerek kısa bir göz gezdirdim ve şimdi kuruluma devam ediyor.

Pisi ilk açıldığında çalışan ortam sizi yukarıdaki ekran ile karşılıyor ve bu ekranı kapattıktan sonra kurulu bir sistemde yaptığınız bir çok günlük işlemi yine bu ortamda yapabiliyorsunuz diskleri kontrol edebilir İnternet’e girebilir veya uygulamalar arasında dolaşabilirsiniz ve kontrol ederken dikkat ettiğim husus çalışan ortamının bazı Linux dağıtımlarındaki çalışan ortamlara kıyasla hızlı olmasıydı.(Bu arada kurulumu bitti ). Başlat menüsünden Pisi yükleyicisini seçerek kuruluma başlayabilirsiniz .

Bir çok dağıtımda olan standart kurulum ekranı yine Pisi Linux’da da mevcut gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kurulumu başlatabilirsiniz.

Toplamda 10-15 dk süren kurulum ekranında az önce bahsettiğim standart ayarlamaları yaptıktan sonra sizden başka bir şey yapmayarak gerekli tüm ayar ve gereksinimleri yükleyerek kurulumu tamamlıyor. Eğer kurulum yaparsanız eski bilgisayarınız dahil bir çok yeni bilgisayarda donanımsal bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum zira kullandığım bilgisayar HP marka ve çok yeni olmasa da yeni sayılacak bir model iken normal bilgisayara olan kurulumlarda bir sürücü problemi ile karşılaşmadım.

Normal kurulum sonrasında ilk açılışta eski Pardus’un ve şu an ki Pisi Linux’un meşhur Kaptan Masaüstü ekranı sizi karşılıyor ve kişiselleştirme için seçeneklerini sunuyor. Mesela çalışan ortamda fare tek tık ile klasör açarken burada fare davranışını belirleyebiliyorsunuz.

Pisi’nin paket yöneticisi “Synaptic Paket Yöneticisi” ile neredeyse birebir aynı denilebilir bazı ek geliştirme veya çıkartmalar yapılarak uyarlanmış ve insan keşke Ubuntu veya Deepin’de ki gibi bir yazılım merkezi olsaydı demeden edemiyor aslında güzel bir yazılım merkezi Pisi’nin geleceğini çok etkileyecektir. Zira şu sıralar Linux dağıtımları işlevsellikten çok görünüm ile kendilerine kullanıcı çekiyorlar.

Windows kullanan biri eğer Pisi Linux kullanacağım diyerek bu dağıtımı kurarsa bir çok kısımda herhangi bir zorlanma yaşamayacağı kesin. Mesela başlat menüsü değişik görünümler ile geliyorken içlerinden biri Windows 7 ve öncesi sürümlerde aşina olunan başlat menüsü ile neredeyse aynı sadece program ve sıralamaları değişik. Ve bu menüden bir çok uygulamaya da ulaşabilirsiniz ilk defa kullanan biri için bile fazlasıyla açıklayıcı olmuş.

Pisi kişiselleştirme açısından neredeyse her değişikliğe izin veriyor yani belirli kalıplara uymak zorunda değilsiniz. İçerisinde varsayılan seçeneklere göre düzenleyebilir veya siz kendiniz değişiklik yapabilirsiniz. Bu değişiklikler için sadece ayarlar menüsüne gitmeniz gerekmekte ve ayarlar menüsü Windows sistemlerdeki Denetim Masasına eş değer.

Pisi Linux Ofis uygulaması olarak Türkçeleştirmesine Tübitak’ın da destek verdiği Libre Office’yi kullanmakta ve  İnternet tarayıcısı olan Firefox kurulu geliyor ancak standart olarak alabileceğimiz Linux dağıtımlarının neredeyse genelinde kullanılan mail uygulaması Thinderbird kurulu olarak gelmiyor ancak istenirse Paket yöneticiden kurabilirsiniz. Birçok dağıtımda görmediğim bir diğer konu ise QT5’in kurulu olarak gelmesi normalde uygulama merkezlerinde bulunan bu geliştirme ortamı standartta kurulu olarak gelmemektedir ki Pisi bu kuralı bozmuş.

Ve bir çok dağıtımda olduğu gibi Pisi de resim düzenleyici olarak varsayılan olarak GIMP’i tercih etmiş. Dosya gezgini olarak Dolphin’i tercih eden Pisi terminal olarak da KDE Bash Konsole uygulamasını kullanmakta. Komut yapısında diğer dağıtımlara nazaran biraz farklılık olan Pisi’nin terminal ekranında yardıma ihtiyacınız olursa sadece terminal ekranına Pisi help yazmanız yeterli oluyor zira güzel bir Türkçe ile hazırlanmış komut listesi karşılıyor sizi.

Performans

Performans açısından değerlendirilecek olursa Pisi 2.0 sürümü oldukça başarılı ve şu var ki Ubuntu Mint gibi dağıtımlardan eksik kalır bir yanı da yok hatta bazı konularda daha iyi denilebilir ancak bu tabi ki kişisel görüştür sizin denemeniz sonrasında daha iyi gözlemi yine siz yapabilirsiniz. Debian tabanlı Pardus ile Pisi Linux’u birbirine harmanladığınızda işte o zaman güzel bir milli işletim sistemi ortaya çıkacaktır. Öncelikle bize ait olan bir şeyin devamını getirmemiz değerlerimize sahip çıktığımızı gösterir ki Pardus Debian tabanına geçerek kendisine has olan bir çok projeyi bırakmak zorunda kaldı oysa Pisi ile devam eden yan uygulamalar bizden birer parçaydı ki geliştirici grubu tebrik etmek gerek herhangi bir destek almamalarına rağmen bu projeyi devam ettire bilmişler.

Pardus da da bahsettiğim gibi kendimizden bir şeyler katarsak o zaman kopyala yapıştır mantığından çıkmış oluruz ve Pisi için biraz daha kendimize ait olan uygulamaları ön plana çıkarsak o zaman Pisi Linux’un yeri tahminlerin ötesinde olacaktır.

Derecelendirme

Performans - 83%
Grafik - 68%
Türkçeleştirme - 93%

81%

5

Kısıtlı imkanlarla çok kalabalık olmayan bir geliştirici topluluğu tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen destek verilen diğer Linux türleri ile rahatlıkla yarışabilecek bir dağıtım olmuş. Bireysel kullanım için gayet yeterli olacaktır.

İNDİRMEK İÇİN TIKLA (PİSİ LİNUX 2.1.1)
User Rating: 4.65 ( 1 votes)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün