Haberler

Pardus 17.3 Yayınlandı

Öncelikle aslında aklımda herhangi bir makale paylaşma arzusu yoktu ve her şey Python dili ile ilgili biraz pratik yapmak için Linux kurma niyeti ile başladı. Yenilikler neler diye web üzerinde gezinti yaparken Deepin 17,5 sürümünü gördüm ve diğerlerine baktım çoğunda yenilikler vs vardı ve Pardus’a da göz attım ve onun da yeni bir paket paylaştığını görüp indirdim. Nihayetinde test etmek istemiştim ve benim beklentim daha çok güvenlik ile ilgili güncelleştirmeler olacağı yönündeydi birazda ufak tefek görsellerde iyileştirme yapılmıştır diye düşünmüştüm zira logonun biraz daha baskın durduğu yeni görseller bende öyle bir izlenim bırakmıştı.

Kurulum sonunda ise açıkçası biraz şaşırdım diyebilirim. Daha önce Pardus ile ilgili paylaştığım video ve makalede tamamen yerli olmasını bekleyemeyeceğimizi ve Linux dünyasında çatallanmanın da normal olduğunu ancak kendimizden de bir şeyler katılabileceğini söylemiştim en büyük eksiğimizin de zaten bunlar olduğunu yazmıştım ve sanırım bu eksiklerin onlarda farkında olduğu için biraz daha sistemi geliştirmeye başlamışlar . Yani Debian’a kılıf giydirmek yerine biraz daha değiştirilmiş. Bu bana biraz atak helikopterini anımsattı zira İtalya’dan alındığında çok güçsüz bir izlenim sergilemiş ancak Türk Mühendislerinin başarılı girişimleri ile uçan bir tanka dönüşmüştü . Pardus için belki bunları söylemek erken olabilir ancak neden olmasın ki ?

Her neyse yeniliklere bakıldığında şunları sıralayabilirim;

  •  Masa Üstünde yaşanan sorunlar giderildi

Daha önceki deneyimimde ilk kurulum sonrasında herhangi bir hata ile karşılaşmasam da belirli bir süre sonra sistemde gözle görülür bir yavaşlık kendini belli ediyordu aslında bu benden de kaynaklı olabilir zira ikinci sistem olarak kurduğum Pardus günlerce hiç kapanmadan kalabiliyordu. Haliyle bu durum çoğu windows sürümü içinde sıkıcı bir durum.  Masaüstü sorunu ile ben pek karşılaşmadım ancak olan sorunlar da bu paket içerisinde giderilmiş.

  • Güvenlik güncelleştirmeleri

Pardus’un Milli İşletim Sistemi olması sebebiyle ve bir çok kamu kurumunda kullanılacak olması sebebiyle özellikle güvenlik konularına daha fazla ağırlık verilmekte ve bu paket ile 200’ün üzerinde uygulamada güncelleme yapılarak güvenlik zafiyetleri giderilmeye çalışıldı.

  • Pardus Mağaza

Ve işte benim için en can alıcı nokta ise Pardus Mağaza uygulamasının eklenmiş olması. Ubuntu Mint Deepin gibi dağıtımlarda olan ve onların sırf bu sebeple kullanırlığını artıran bu mağaza uygulamaları maalesef bu güncellemeye kadar Pardus içinde yoktu ve artık var hemde gerçekten kaliteli bir şekilde var. Her ne kadar “Basit QT Tabanlı Uygulama Mağazası” diye menüde görülse de gerçekten basit de olsa çok hoş durmuş.

Şimdilik paylaşabileceklerim bu kadar ilerleyen günlerde farklı kullanım zorluğu ve yenilikleri ile ilgili olarak yeni bir konu daha ekleyebilirim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Pardusu yeni kullanmaya başladım aslında Linux ü yeni kullanmaya başladım. Kişisel kullanım için gayet yeterli ancak iş için henüz çok ilerlemesi lazım. Tabi bunun için program geliştiricilerin de daha fazla Linux a yönelmesi gerek

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün