İncelemeLinuxVideo

Pardus 17.2 Kurulum ve Kısa İnceleme

Öncelikle bir çok kişinin Pardus hakkında az çok birşeyler öğrendiğini veya en az 1 defa ismini duyduğunu ve ” Milli İşletim Sistemi ” olarak lanse ediliyor olduğunu varsayarak yazıya devam edeceğim.

Kısa bir başlangıç yapacak olursak Pardus 2003 yılında Tübbitak tarafından ülkenin dışa bağlılığını azaltma amacıyla başlatılan ve herhangi bir dağıtım temel alınmadan ilk kararlı sürümünü 2005 yılında sunan bir linux tabanlı işletim sistemidir. Kendisine has uygulamaları ile linux dünyasında belirli bir yer edinen Pardus 2013 yılına gelindiğinde ise Debian alt yapısı kullanan Pardus 2013 sürümüne geçmiştir.

Alt yapı değişikliğinde sebep olarak gösterilen en önemli husus pek fazla destekçinin olmayışı güncel driver ve paket sorunları olarak ele alınabilir . Aslında linux dünyasında bir dağıtımın çatallanması normal olarak karşılanmaktadır zira Ubuntu , Mint gibi oldukça geniş topluluğu olan dağıtımlar da yine Debian tabanlı işletim sistemleridir. Bu kadar tanıtımdan sonra artık 17.2 sürümünün incelemesine geçebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün