HaberlerLinux

Pardus 17.2 İncelemesi

Öncelikle bir çok kişinin Pardus hakkında az çok birşeyler öğrendiğini veya en az 1 defa ismini duyduğunu ve ” Milli İşletim Sistemi ” olarak lanse ediliyor olduğunu varsayarak yazıya devam edeceğim.

Kısa bir başlangıç yapacak olursak Pardus 2003 yılında Tübbitak tarafından ülkenin dışa bağlılığını azaltma amacıyla başlatılan ve herhangi bir dağıtım temel alınmadan ilk kararlı sürümünü 2005 yılında sunan bir linux tabanlı işletim sistemidir. Kendisine has uygulamaları ile linux dünyasında belirli bir yer edinen Pardus 2013 yılına gelindiğinde ise Debian alt yapısı kullanan Pardus 2013 sürümüne geçmiştir. Alt yapı değişikliğinde sebep olarak gösterilen en önemli husus pek fazla destekçinin olmayışı güncel driver ve paket sorunları olarak ele alınabilir . Aslında linux dünyasında bir dağıtımın çatallanması normal olarak karşılanmaktadır zira Ubuntu , Mint gibi oldukça geniş topluluğu olan dağıtımlar da yine Debian tabanlı işletim sistemleridir. Bu kadar tanıtımdan sonra artık 17.2 sürümünün incelemesine geçebiliriz.

Pardus 17.2

Pardus diğer bir çok dağıtımda olduğu gibi belirli sorular sonrasında kurulumunu bitiren bir kurulum ekranına sahip ve neredeyse Debian , Ubuntu gibi dağıtımlarda bulunan kurulum ekranı adımları ile birebir aynı sadece diğer dağıtımlarda jenerik bir tanıtım da mevcutken Pardus’ta buna pek de ihtiyaç duyulmamış. Kurulum tamamlandıktan ve sistem açıldıktan sonra sizi sade bir ekran karşılamakta .Her ne kadar Debian tabanlı olsa da farklı dağıtımlardan da izler görmek mümkün ancak eğer ilk defa linux kullanıyorsanız windows uygulamaları haricinde pek de yapancılık çekeceğiniz söylenemez zira XFCE masaüstü ortamı windows sürümlerinde alışık olduğumuz yapıya oldukça benzemekte.

Windows sürümlerinde görmeye alışık olduğumuz Denetim masası benzeri bir ayarlar ekranı mevcut ve işletim sisteminin tüm genel ve ince ayarlarına bu ekrandan ulaşabilirsiniz. O kadar fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor ki neredeyse her yere ve pencereye müdahale edebiliyorsunuz.

Pardus içerisinde Ofis uygulaması olarak Türkçeleştirilmesine TÜBİTAK’ın da destek verdiği Libre Office kullanılmaktadır. Microsoft Office ile hazırlanan bir çok belge ve makroları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen Libre Office’yi kullanmak istemezseniz yine Linux içerisinde çalıştırılabilecek bir çok ofis uygulamasından birini seçebilirsiniz.

Pardus İnternet tarayıcı olarak Firefox ile beraber gelmekte ve mail uygulaması da yine Mozilla ürünü olan Thunderbird kullanılmakta .

Diğer Debian dağıtımlarında görmeye alışık olduğumuz Uygulama Merkezi maalesef Pardus içerisinde bulunmuyor aslında “Paketler” adlı bir uygulama var ancak bu Synaptic paket yöneticisi ile neredeyse aynı ve ilk defa kullanacak kullanıcı için çok da işlevsel değil. Pardus 4 adet terminal uygulaması ile beraber gelmekte ve bir çok Linux dağıtımında kullanılan standart dosya gezgini kullanılmakta.

Performans

Pardus Ubuntu veya Mint gibi bir Debian dağıtımı olsa da performans açısında en azından bana göre her ikisinden de daha kararlı olarak çalışmakta. Belki içerisinde gereksiz bir çok arkaplan uygulaması kaldırılmış olabilir detayını bilemem ancak kullanım olarak ben her ikisinden de daha stabil olduğunu söyleyebilirim ancak Millilik konusunda pek de milli olduğunu düşünemem zira bir çok uygulama başka dağıtımlarda alınarak işletim sistemine eklenmiş dolayısı ile Tübitak bu birleştirme harici herhangi bir ekleme yapmamış. Mesela Ubuntu kendisini diğerlerinden tarzı ve kendi Unity masaüstü ile ayırabiliyor Deepin Os yine kendini diğer dağıtımlardan kendi uygulamaları ve tarzı ile ayırabiliyor ancak Pardus için bunu söylemek  için maalesef çok erken  . Elbette arkaplanda çalışan uygulamalar güvenlik katmanlarına müdahale varmıdır varsa nedir bunu bilemem ancak yüzeysel bakıldığında her ne kadar hız ve kararlılık açısından iyi bir iş çıkarılmış olsa da pek de milli olmamış diyebiliriz. Ancak Türkçeleştirme konusunda diğer dağıtımlarda olduğundan  daha fazla dikkat edilmiş ki kullanım esnasında göze çarpan bir abes durum görmedim.

Pardus 17.2 nin iki farklı masaüstü sürümü bulunmakta biri bu yazıda anlatılan XFCE masaüstü ve diğeri Deepin Os dağıtımının kendi masaüstü uygulaması olan DDE sürümü bulunmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün