LinuxSızma Testleri

Linux Sisteminde Dosyalar ve İzinler

Linux felsefesi ” her şey bir dosyadır ” üzerine inşa edilmiştir. Doğal olarak her şeyin bir dosya olması mevcut sistemde ki dosyalar için de izinler durumunu ortaya çıkarmıştır. Linux üzerinde dosya izinleri  ” ls ” komutunun -l parametresi ile çalıştırılarak görüntülenebilir.

aydn@ubuntu:~/İndirilenler$ ls -l      toplam 24      -rw-rw-r– 1 aydn aydn 17157 May 25 13:55 Merkez.py      drwxr-xr-x 2 aydn aydn  4096 May 25 13:59 Yuklemeler    ( ilk karakter olan – yi yok saydığımız da üçerli olarak gruplarsak daha kolay anlaşılacaktır.)

Yukarıda ki örnekte ~/İndirilenler dizini içindeki dosya ve dizinler yetki ve izinleri ile birlikte görüntülenmektedir. Linux sistemlerde ” ~ ” karakteri özel bir karakterdir. Bu karakter ile kastedilen “home” dizinidir. Örneğin ~/İndirilenler dizini home/İndirilenler klasörü ile aynı yoldur. Bir diğer örnek olarak da ~/aydn kullanıcısı için bu işaret home/aydn yolunu kasteder. Root kullanıcısı için ise /root yolunu işaret eder.

Yukarıda ki örnekte ki -rw ile başlayan ilk satırın 3. ve 4. sütunlarında dosyanın kullanıcısı ve grubunu görüyoruz. Bu örneğe göre Merkez.py dosyası aydn kullanıcısı ve aydn grubuna aitmiş.

Yukarıda ki örnekte -rw aydn kullanıcısının yetkisini ikinci -rw ise aydn grubunun yetkisini belirtir -r — ise  sistemde geriye kalan tüm kullanıcıların yetkilerini gösterir.

  • r –> Read (Okuma Yetkisi)
  • w –> Write (Yazma Yetkisi)
  • x –> Execute (Çalıştırma Yetkisi)

Bu bilgilerle yukarıda ki örnekte aydn kullanıcısı Merkez.py dosyası için okuma ve yazma (-rw) yetkisine sahipmiş. Ancak tüm kullanıcılar için yazma yetkisini vermek istersen aşağıda ki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

  • chmod -w Merkez.py

-rwx olan yazım şeklini ifade etmek için sayıları da kullanabiliriz. Örneğin üst satırda ki örnek için,

  • chmod 754 Merkez.py

yazmamız yeterli olacaktır. Burada ki sayıda 7 aydn kullanıcısı için rwx’i 5 aydn grubu için r-x’i 4 ise r– harfini temsil eder.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün