LinuxSızma Testleri

Linux Sisteminde Dosyalar ve İzinler

Linux felsefesi ” her şey bir dosyadır ” üzerine inşa edilmiştir. Doğal olarak her şeyin bir dosya olması mevcut sistemde ki dosyalar için de izinler durumunu ortaya çıkarmıştır. Linux üzerinde dosya izinleri  ” ls ” komutunun -l parametresi ile çalıştırılarak görüntülenebilir.

aydn@ubuntu:~/İndirilenler$ ls -l      toplam 24      -rw-rw-r– 1 aydn aydn 17157 May 25 13:55 Merkez.py      drwxr-xr-x 2 aydn aydn  4096 May 25 13:59 Yuklemeler    ( ilk karakter olan – yi yok saydığımız da üçerli olarak gruplarsak daha kolay anlaşılacaktır.)

Yukarıda ki örnekte ~/İndirilenler dizini içindeki dosya ve dizinler yetki ve izinleri ile birlikte görüntülenmektedir. Linux sistemlerde ” ~ ” karakteri özel bir karakterdir. Bu karakter ile kastedilen “home” dizinidir. Örneğin ~/İndirilenler dizini home/İndirilenler klasörü ile aynı yoldur. Bir diğer örnek olarak da ~/aydn kullanıcısı için bu işaret home/aydn yolunu kasteder. Root kullanıcısı için ise /root yolunu işaret eder.

Yukarıda ki örnekte ki -rw ile başlayan ilk satırın 3. ve 4. sütunlarında dosyanın kullanıcısı ve grubunu görüyoruz. Bu örneğe göre Merkez.py dosyası aydn kullanıcısı ve aydn grubuna aitmiş.

Yukarıda ki örnekte -rw aydn kullanıcısının yetkisini ikinci -rw ise aydn grubunun yetkisini belirtir -r — ise  sistemde geriye kalan tüm kullanıcıların yetkilerini gösterir.

  • r –> Read (Okuma Yetkisi)
  • w –> Write (Yazma Yetkisi)
  • x –> Execute (Çalıştırma Yetkisi)

Bu bilgilerle yukarıda ki örnekte aydn kullanıcısı Merkez.py dosyası için okuma ve yazma (-rw) yetkisine sahipmiş. Ancak tüm kullanıcılar için yazma yetkisini vermek istersen aşağıda ki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

  • chmod -w Merkez.py

-rwx olan yazım şeklini ifade etmek için sayıları da kullanabiliriz. Örneğin üst satırda ki örnek için,

  • chmod 754 Merkez.py

yazmamız yeterli olacaktır. Burada ki sayıda 7 aydn kullanıcısı için rwx’i 5 aydn grubu için r-x’i 4 ise r– harfini temsil eder.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün