İşletim SistemleriLinuxSızma Testleri

Linux – Putty Bağlantısı

Linux işletim sistemini bir sanal makine olarak kurulum yapan bir çok kullanıcı sistemi çalıştırıp kullanmaya başladığında olası yavaşlık sebebiyle tam bir performans alamaz veya uzak bir işletim sistemine görsel bir bağlantı kurulduğunda çoğu zaman performans ve bağlantı sorunları sebebiyle istenen bir rahatlık sağlanamaz. Linux üzerinde ki bir çok işlem terminal veya konsol (siz hangisini tercih ederseniz ) üzerinden yapılacağı için herhangi bir SSH bağlantısı işletim sistemini kullanmanız için yeterli olacaktır.

Ancak bu işlem için öncelikle bazı işlemler yapılmalıdır ki alt yapımız hazır olsun. Çoğu Linux dağıtımında SSH bağlantı protokolü için ek bileşenler hazır gelmez veya pasif haldedir. Eğer herhangi bir SSH bağlantısı için gerekli uygulama yok ise Debian tabalı sürümlerde;

  • sudo apt-get install ssh

komutu ile bağlantı protokolü için gerekli bileşenler yüklenmiş olacaktır. Yükleme sonrasında ise bu indirilen uygulamada bir kaç değişiklik yapılması gerekmektedir.Herhangi bir ayar yapılmadığında bağlantı isteği için kullanıcı ve parola bilgisi ister ancak doğru parolayı yazmış olsanız bile Access Deniel hatası verecektir ki bu sorun eğer sebebi bilinmiyor ise yeterince sıkıcı olabilir.

  • sudo nano /etc/ssh/sshs_config

komutu çalıştırılarak terminalde açılan ssh_config dosyası üzerinde ki

  • #PermitRootLogin prohibit-password

satırını

  • PermitRootLogin Yes

olarak değiştirdiğimizde artık SSH bağlantısı kurmamız için herhangi bir eksik Linux tarafı için kalmaz. Şimdi sıra da ise Windows tarafı için Putty ile giriş yapma kısmı kaldı. İnternet üzerinden Putty uygulamasını indirerek SSH kısmı seçilir ve uzak makinenin IP adresi yazılarak port kısmına 22 yazılır ve bağlantı sağlanır. Açılan pencere de kullanıcı adı ve şifre kısmı için bilgileriniz girildiğinde herhangi bir sorun olmadan bağlantınız hazır demektir.

Hadi hayırlı olsun artık işlemlerinize buradan da devam edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün