İncelemeLinux

Linux Manjaro 17.1.10 İncelemesi

XFCE (eks ef si) Masaüstü ortamını kullanan ve Arch linux dağıtımını temel alan bir Linux dağıtımıdır . Bilindiği üzere Arch Linux hafif ve hızlı olmasının yanında sürekli güncelliği ile de bilinmektedir. Debian tabanlı dağıtımların kurulum ekranlarına benzer bir kurulum ekranı olsa da bu ekrana geçmeden önce çalışan masaüstü ortamı açılmakta ve daha sonra burada yükle seçeneği ile kuruluma geçilmekte.

Ancak yüklemek istemeseniz dahi direk açılan çalışan masaüstü ortamı ile bir çok işlemlerinizi de yine gerçekleştirebilir ve kurulum yapmadan ön bilgi alabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeden geçmemek gerekir ki çalışan masaüstü ortamı kurulumdan önce Türkçe dilini desteklemiyor , Türkçe ise kurulum esnasında seçilerek kullanılabiliyor

Topluluk sürümlerinde alternatif 9 masaüstü seçeneği ile farklı sürümler altında dağıtılan Manjaro , güncel sürümlerinde ise KDE , XFCE , GNOME , Architect olarak 4 farklı masaüstü ortamı ile beraber gelmekte.

Önceki sürümlerinde sadece Pacman paket yöneticisi ile beraber gelen Manjaro son sürümde Snap’ı da kullanmaktadır.

Oyun için Steam ın kurulu geldiği Manjaro da Ofis uygulaması olarak Libre Office seçilmiş ancak yine çeşitli video ve müzik çalarlar ile hazır gelen Manjaro bir webview ile hazırlanmış uygulamacıklar ile Microsoft Office ve skype gibi programların online hali ile kullanıcıya etkili bir kullanış sunuyor ancak Debian tabanlı dağıtımlarda varken maalesef manjaro da göremedim. sahip olduğu masaüstü özelliklerinin tamamını kullandıran manjaro tüm bilgilerinde değişiklik yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Manjaro tarayıcı olarak Mozilla Firefox u seçili olarak getirirken aynı şekilde diğer bir çok dağıtımda olduğu gibi mail uygulaması olarak da yine Thunderbird uygulamasını kullanıyor. Hızlı ve esnek hali ile son kullanıcıya eksiksiz bir kullanıcı deneyimi yaşatmak isteyen Manjaro Windows kullanan bir kullanıcının aşina olduğu bir dosya sistemine sahip

Mahjaro’yu incelerken dikkatimi çeken bir diğer husus ise Windows’da ki gibi bir güvenlik duvarına sahip olması ki bu uygulama içerisinde belirtilen ön ayarlı profillere göre erişim ve kullanım izinleri belirliyor tıpkı Windows işletim sistemini İnternet’e bağladığınızda size ev ortak iş profillerinden  birini seçmenizi istediği gibi siz de bu özelliği aktif etmek için bu profillerden birini seçmeniz gerekmektedir. Tabi bu ayar yerine kendi kurallarınızı belirleyen ayar yapmanıza da olanak sağlanmış.

Performans

Kullandığım ilk Debian tabanlı olmayan Linux dağıtımı olan Manjaro gayet hızlı ve gayet stabilize çalışan bir dağıtım ancak daha öncesinde Pardus için söylediğim bir çok konu bu dağıtım için de geçerli zira kendi kattıkları bir şey yok sadece biraz oradan biraz buradan toplanarak birleştirilmiş bir işletim sistemi. Türkçeleştirme konusunda neredeyse en sıkıntılı sürüm diyebilirim çünkü henüz çevrilmemiş bir çok kelime olduğu gibi anlamsız çeviriler de olmuş tabi bunda 2016 yılında tasfiye olan Türkiye grubunun da etkisi vardır diye düşünüyorum.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün