Sızma Testleri

Linux Jupyter Notebook Kurulumu

Aslında aklımda böyle bir konu açmak yoktu fakat yeni kurduğum Deepin Os adlı Linux dağıtımında alışık olduğum Jupyter Notebook uygulamasını göremeyince ve Deepin Store’da da göremeyince biraz araştırarak kurulumu yapmak istedim ve doğru terimler kullanılarak arama yapılmadığında bir çok sorun ile karşılaşıldığını gördüm. İşte bu yüzden Jupyter Notebook kurulumunu yazmaya karar verdim.

Jupyter Notebook nedir diyerek başlayacak olursak, bir web tarayıcı üzerinde çalışan Pyton dahil bir çok veri biliminde kullanılan dili destekleyen bir geliştirme ortamıdır. Örneğin Pyton ile ilgili bir çok yazıyı paylaşırken Jupyter notebook kullanılmıştır. Anlık olarak kodlayıp çalıştırabilirsiniz. Jupyter notebook Python haricinde C# dahil olmak üzere bir çok programlama dilini de destekler.

Şimdi sıra geldi kuruluma. Windows kullanıcılarının kurulum yapması için ek olarak bir bilgiye ihtiyaçları yok bu sayfaya girerek Anaconda uygulamasını indirerek Jupyter notebook ve ilgili bir kaç uygulamayı içinde barındıran paketi kurabilirler Spyder gibi harika uygulamalar da bu pakette mevcuttur. Ancak söz konusu Linux kullanıcıları ise o zaman durum biraz değişiyor zira daha önceden de bahsettiğim üzere Lİnux programlarının bir çoğu terminal ekranı kullanılarak yükleme yapılacak şekildedir.

İlk olarak terminal (konsol olarak da bilinir, Türkçe dilinde Uç Birim olarak da kullanılır) uygulamasını açarak komut akranına geçelim ve şu komutu yazalım;

python3 -m pip install --upgrade pip

yukarıda ki komut Python 3 için pip paketinin kurulmasını veya güncellenmesini sağlamaktadır. Böylece pip kurulu değilse kurulacak kurulu ise güncellenecekti. Yukarıdaki komut sonrasında işlem bittiğinde ise şu komutu yazarak Jupyter’in kurulumunu yapmış olacağız.

python3 -m pip install jupyter

yukarıda ki kod ise Python 3 için Jupyter Notebook uygulamasının kurulmasını sağlamaktadır. Az önce kurulumdan sonra hala superuser yetkisinde iken çalıştırmak istediğimde hata ile karşılaşmıştım ancak normak kullanıcıya geçtigimde komut ekranına

jupyter notebook

yazdığımda uygulamamın tarayıcıda açıldığını ve kullanıma hazır olduğunu gördüm eğer sizde su’da iken hata alırsanız su yetkisinden çıkarak yeniden çalıştırmayı deneyin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün