LinuxSızma Testleri

Linux Gelişmiş Ağ Komutları (Ping Komutu )

Ağ üzerinde ki vazgeçilmez programlardan bir tanesi elbette ki ping uygulamasıdır. Mike Muuss , ABD Ordusu Balistik Araştırma Laboratuvarında çalıştığı esnada ağ trafiğinde bir gariplik sezince trafik üzerinde ki gecikmeyi ölçen bir uygulama yapmak istedi ve Aralık 1983 yılında 1000 satırdan oluşan ve C dili ile yazılmış ping uygulamasını geliştirdi. Ping uygulaması 1 gecede geliştirilmiştir.

Ping herhangi bir parametre almadan uygulanırsa sonsuza kadar çalışacaktır. Ancak CTRL+C ile programı durdurabilir veya görev yöneticisinden uygulamayı öldürebilirsiniz.

  • ping -c 10 hobiteknik.net

yukarıda ki -c parametresi gibi bir kullanım olduğunda ise kaç defa ping atacağını belirtmiş olursunuz.

  • ping -c 10 -q hobiteknik.net

yukarıda ki komutta ise -q parametresi kullanılarak istatistik bilgilerinin gösterilmesi istenmiştir. Eğer -c parametresi ile kullanılmazsa programı durdurmadan sonuç gösterilmeyecektir. Eğer program sonlanmadan istatistikleri görmek isterseniz CTRL+| veya Türkçe klavye için CTRL+SHIFT+< tuşlarına basmak gerekir.

  • ping  -w 20 hobiteknik.net

Dilerseniz yukarıda ki komutta belirtildiği gibi bir süre sınırı koyarak saniye cinsinden ne kadar süre sonra ping atımının durdurulacağını belirleyebilirsiniz. -w ile belirtilen parametre saniye cinsinden süreyi temsil eder. Eğer -c parametresi ile birlikte kullanılırsa hangisi önce biterse o dikkate alınacaktır.

Yukarıdaki örneklerimizde, ping mesajımızın gönderilmesini ifade eden satırda kaç Byte veri gönderdiğimizi görebilirsiniz. 56 Byte veri gönderiyoruz, aslında bu kısım “payload” olan kısım, yani ilettiğimiz anlamsız veri. Bu verinin IPv4 üzerinden iletilebilmesi için 28 byte veri daha iletmemiz gerekiyor. 20 Byte IP adresi, 8 Byte ICMP başlığı. Bu durumda payload + başlık bilgileri toplam 56+28=84 Byte veri iletiyoruz. ping komutu çıktısında 56(84) bytes of data ile ifade edilen değer bunu gösteriyor. Bu değeri dilersek -s parametresi ile değiştirebiliriz.

Örneğin 30 Byte payload göndermek için,

  • ping -s 30 hobiteknik.net

yukarıda ki komut yeterli olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün