Geliştirici KartlarıRobotikTeknoloji

Kısaca Raspberry Pi

Raspberry Pi Arduino ebatlarında hafıza kartı ile uyumlu işletim sistemi yüklenerek bireysel kullanıcılar ve çocuklar için geliştirilmiş bir mini bilgisayardır. İngiltere de geliştirilip ihraç edilen ürün ilk çıktığında çocuklara yönelik hazırlanmış ve çocukların kodlamayı eğlenceli bir şekilde öğrenmesi için tasarlanmıştır. Klavye ve fare ile herhangi bir ekrana takılan bu cihaz ile bir bilgisayar hazır hale getirilebilir.

Her ne kadar çocuklar için tasarlanmış olsa da daha sonrasında çeşitli projelerde ana unsur olmayı başarmış ve çocuklardan daha çok endüstriyel yönde kullanılmaya başlamıştır. Raspberry Pi nin resmi işletim sistemi Debian tabanlı bir arm işletim sistemi olan Rasbian’dır. Elbette Rasbian harici Pardus ARM , Ubuntu IOT gibi çeşitli işletim sistemleri de yine raspberry için tasarlanmıştır. Raspberry Pi ile evinizde bir sinema sistemi oluşturacağınız gibi robotik projelerde ve yapay zeka projelerinde (Python Destekli) yönetici olarak da kullanabilirsiniz. Linux tabanlı işletim sistemi eklenmesi ile linux içerisinde yapılabilen bir çok işlem Raspberry içerisinde de yapılabilmektedir. Son zamanlarda Raspberry Pi için Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 IOT sürümü de yine endüstriyel amaçla geliştiricilere sunulan ücretsiz bir işletim sistemidir.

Raspberry Pi normal bilgisayarların yapabileceği bir çok işlemi yapabilmesi amacıyla çeşitli testlere tabi tutularak dayanıklılık testlerinden geçirilmiştir.

Her sürümde kendini geliştiren Raspberry Pi’nin en dikkar çeken sürümü ise Raspberyy Pi Zero olmuştur zira 5 Dolarlık fiyatı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Raspberry Pi’yi hazırlamak için tercihe göre seçilen işletim sisteminin iso dosyasını kaliteli ve en az 8 gb lik bir SD karta yazdırarak hazır hale getirebilirsiniz. Kurulum için extra bir ayara gerek duymayacaktır ve yapacağınız ayar kişiselleştirmeye yönelik olacaktır.

İndirmeler :

Hemen Bir Raspberry Pi 3 B+ Satın Almak İsterseniz Buraya Tıklayabilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün