Geliştirici KartlarıRobotikTeknoloji

Kısaca Arduino

Gelişen teknoloji ve programlama dillerine paralel olarak daha pratik kullanım sergileyen cihazlarda arttı mikro işlemciler işlemci devreleri ve türevleri artık programlama ve seri haberleşme dünyasının vazgeçilmezleri oldu. Aslında programlama geliştikçe yeni ihtiyaçlar doğdu ve artık sanal düzeyden fiziksel düzeye geçiş ve programlamanın gücünü fiziksel olarak görme arzusu daha da fazlalaştı.

Elbette bu daha önce de vardı ancak henüz gelişmemiş teknoloji bunlara imkanı kısıtlıyordu. İşte I.O.T yani Türkçe açılımı olarak nesnelerin interneti kavramı cihazların birbirleri ile haberleşmesini sağlıyordu ki bunu daha pratik hale getirmek için bazı düzeyleri işlenmiş geliştirici kartları ortaya çıktı. İmalat sırasında bu geliştirici kartlara bir başlatıcı yüklenerek kendilerine has yazılım dili ile kontrol sağlanmıştır. İmalat esnasında yüklenen başlatıcı ile zaman kaybı ve ileri programlama becerisi gereksiz kalmış daha hızlı uygulamalar oluşturulmasına zemin hazırlanmıştır. Örneğin arduino ile robotik uygulamalar ve benzeri bir çok proje ileri programlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir.

Arduinonun genel bileşenlerini sıralayacak olursak ;

  • Arduino geliştirme ortamı (IDE)
  • Arduino başlatıcı (Optiboot)
  • Arduino kütüphaneleri (Library)
  • Avrdude (Kart üzerinde ki mikrodenetleyicileri programlayan yazılım)
  • Avr-Gcc (Denetleyici)

İndirmeler ;

Arduino’nun ihtiyaca göre hazırlanmış bir çok versiyonu bulunmaktadır . Örneğin Arduino Leonardo versiyonu herhangi bir bilgisayara takıldığında kendisini bir klavye gibi tanıtmaktadır dolayısı ile bazı seri haberleşme uygulamalarında özellikle tercih edilmektedir.

Arduino ile dijital ve analog giriş çıkışları kontrol ederek sensörleri kullanabilir ve kart üzerine farklı sensörler ekleyerek farklı projelerde kullanabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün