LinuxSızma Testleri

Kali Linux Nedir

Kali Linux , önceki adı ile Backtrack Linux’un yeniden debian tabanına geçmesi sonrasında isim değişikliği ile derlenmiş halidir bunu benzetmek gerekirse 2003 yılında özgün bir proje olarak başlayan Pardus daha sonra 2013 yılında Debian tabanına geçmiştir , Kali Linux için bu süreçte benzer olmuştur. Offensive Security adlı şirket tarafından geliştirilen bu sistem içerisinde profesyonel olarak kullanılabilecek güvenlik testleri, penetrasyon testleri, sızma testleri gibi bir çok test için kullanılacak araçları bulmak mümkündür.

Backtrack sürümlerinde kullanılmayan bir çok uygulama gereksizliği sebebiyle kaldırılmış ve yeni testler için 600 den fazla uygulama eklenmiş ve olabildiğine kusursuz olması amaçlanmıştır. Kali Linux ücretsizdir ve geliştirici şirket “Kali Linux var olduğu sürece ücretsiz olacaktır” sözü vermiştir.

Kali Linux her ne kadar güvenlik amaçlı geliştirilen bir sistem olsa da gerçek amacı dışında kullanan kişilerin sayısı oldukça fazladır çünkü içerisindeki araçlar bir kurum veya bireysel güvenlik için kullanılabiliyor iken aynı zamanda aksi yönde güvenlik katmanlarını aşmak içinde bilgisayar korsanları tarafından da kullanılmaktadır. Hatta genel amaçla şu an bu yönde kullanılmaktadır.

Kali Linux bireysel ve basit işlemler için işletim sistemi arayan kullanıcılar için uygun bir işletim sistemi değildir. Çünkü temel işlevi güvenlik konuları olan bu işletim sistemi diğer Linux dağıtımlarında varsayılan bir çok özelliği kısıtlamış olarak gelmektedir. Dolayısı ile Linux kullanımına yeni başlayan biri için oldukça karmaşık olacak ve kısa sürede Linux’a bakış açısının değişmesine sebep teşkil edecektir. Türkiye’de bir çok Devlet Kurumu güvenlik konularında bu işletim sistemi üzerine bilgi ve beceri şartı istemektedir.Linux tabanlı bir işletim sistemine geçme arzusu içinde olan bir kullanıcı iseniz ve amacınız standart bireysel uygulamalar ise o halde Kali Linux yerine size Pisi Linux , Pardus , Ubuntu , Deepin OS gibi dağıtımları tavsiye edebiliriz.

Kali Linux’un kurulumu standart bir Linux kurulumundan az değişiklik gösterse de yeni kullanıcılar içinde fazla karışık gelmeyen bir kuruluma sahiptir. Eğer bir sanal makineye kurmayı planlıyorsanız Kali Linux’un resmi Web sitesinde çeşitli sanal makine programları için hazırlanmış imajlar da bulunmaktadır ve indirip çalıştırmanız yeterlidir.

Kısa bir açıklama olarak Kali Linux nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım ileri ki yazılarda Kali Linux için kaynak olması arzusu ile kullanım dokümanları hazırlayarak yine makalelere devam edeceğim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün