DiğerHaberlerProgramlama

Hacker Olmak ve Hacker olduğunu Sanmak

Hack kelime anlamı itibariyle var olan bir cihazı, aygıtı, nesneyi amacı dışında farklı bir işlev için kullanmaktır ve bu cihaz, aygıt veya nesneyi amacı dışında kullanan kişiye ise Hacker denir.

İlk Hack topluluğu elektrikli trenlerin içeriğini değiştirip modifiye sonrası daha hızlı gitmesini sağlayan grubun üyelerini temsil eden Hacker tanımını bu işi programlama ve farklı yollar ile bilgisayar üzerinde de yapabilen kişilerde kullanmaya başlamıştır. Detay inceleme ve tarih için buraya ve geçmişte bilgisayar korsanlığı ile ün yapmış kişilerin kısa bir listesini okumak için ise buraya tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz.

Kısa bir açıklama sonrasında artık diyebiliriz ki Facebook üzerinde bir kaç şikayet ile bir hesabın kapanmasını sağlamak ile “heykır oldum ” denilebiliyor ise o halde bir kaç hesap açıp bu hesaplarla da birilerini şikayet ederek şikayet edilen hesabın kapanmasını sağlayıp hepimiz “heykır” olalım veya kendimizi kandıralım.

Son zamanlarda İnternet üzerinde 2009 Türkiye Cumhuriyeti Seçmen bilgilerinin olduğu “mernis” adında bir veri tabanı var olup kimi söylentiye göre CHP ilçe teşkilatlarından biri kimilerine göre ise illegal gruplar tarafından sızdırılan bu veri tabanı içerisinde 49 milyon ( Küsuratlı ) kişinin kimlik bilgileri bulunmaktadır. Bir kaç kısa makale okuyarak bu veri tabanı içinde ki bilgileri okuyabilen birisi herhangi birinin gerçek ismi üzerinden arama yaptırarak bilgilere ulaşabilir. 2009 yılı bilgilerine göre ev adresine aile bireylerinin bilgilerine ve benzer bilgilere ulaşabilir. Dolayısı ile hazır bir veritabanı üzerinden bilgileri arayıp veya elde edilen bir telefon numarası ile ( burada GSM operatörü bayilerinin iş ahlakı sebebiyle tanıdık eş dost gibi samimiyet ölçülerine göre herhangi bir numaraya ait olan bilgileri paylaşma durumları bulunmaktadır ) bazı kişisel bilgilere ulaşmak sonra da mevcut bu veritabanı ile bu bilgileri doğrulayıp daha sonra bunu marifetmiş gibi kullanmak da “heykırlık” değildir. Ben bunlara ezikler demeyi tercih ediyorum ki burada yaş kısıtlaması koymuyorum 15 yaşındaki bir ergende olabilir bu kişi 35 yaşında zekası henüz ciddi işlere erişememiş ezikler de olabilir. Bu tamamen karakteristik bir durumdur ve Facebook veya herhangi bir sosyal medya platformunda şekilli kapak resimleri garip profil resimleri mana derinliğini kavrayamamış ancak sadece yüzeysel okunmuş yazılar paylaşarak bir ün yapma çabasına girme adına yukarıda yazdıklarımı yapmak kusura bakmayın ama sizin sandığınız gibi “heykırlık” değildir. ( Sızdırılan 49 Milyonluk Seçmen Bilgileri İle ilgili Sözcü Gazetesinin Haberi İçin Tıklayın )

Genellikle (artık bilgisayar korsanı olarak tanımlayacağım) bilgisayar korsanları her ne kadar yukarıdaki gibi bir durumda olmasalar da onlar da bir Hacker değildir ve bunu da iddia etmezler çünkü gerek kendilerine gerekse yaptıkları işin prensiplerine aykırı olduğuna inanırlar. Bir bilgisayar korsanı iyi bir Linux kullanıcısı olmak zorundadır çünkü bir çok işlem tıkla çalıştır programlar üzerinden değil genellikle konsol uygulamaları üzerinden gerçekleşir. Çok detaylı olmasa da yine gömülü sistemler konusu üzerine de çalışabilirler. Bir diğer husus olarak ise en az 2 programlama dilini orta düzeyin üzerinde biliyor olmaları lazımdır ki genellikle geçmişte bir çok bilgisayar korsanı Lisp adlı dili kullanırken günümüzde sade ve basitliği ayrıca bir çok Linux dağıtımı içerisinde mevcut bulunduğu için Python dili tercih edilen dillerden biridir.

Bir çok kişinin bildiğinin aksine bilgisayar korsanları sadece Kali Linux dağıtımı ile bu işleri yapmazlar örneğin Türkiye’den de bir çok kişinin ismini duyduğu dünyaca tanınmış bilgisayar korsanlarından olan “Anonymous Grubu” bir Linux türevi olan ve kendileri tarafından derlenen “Anonym.OS” işletim sistemini kullanırlar ki aslında Linux dünyasında bir çok kişi de bilir ki bu işletim sistemleri içerisindeki araçlar herhangi bir dağıtım altında toplanabilir. Örneğin Pardus veya Pisi Linux’u bu şekilde değiştirip yeniden şekillendirebilirsiniz.

Basit Yöntemler

Bilgisayar dünyasında kullanıcıların sürekli kontrol etmedikleri o kadar çok hesap vardır ki bazı kuruluşlar bu sebeple ek önlemler almışlardır. Örneğin Microsoft ve benzer bir kaç firma mail hizmetinde bazı düzenlemelere gitmiş ve açılan bir hesap eğer bir süre herhangi bir şekilde aktif olarak kullanılmıyor ise bahsi geçen hesabı öncelikle pasif duruma getirir daha sonra ise hala aktif olarak kullanılmamış ise tamamen sistemlerinden içerisindeki verilerle beraber silinir ve aynı isimle yeniden bir başka kişi mail hizmetini kullanabilir. Örneğin hobiteknik@outlook.com diye bir hesap oluşturup bir kaç  ay giriş yapmadığımda bu hesap silineceği için bir başka kişi bu maili kendisi için alabilir. Böylece ben bu kapanan mail adresi ile kendime açmış olacağım sosyal medya platformlarıda ister istemez benim kontrolüm dışında olacaktır sadece şifre sıfırlama seçeneği ile size ait hesaplar başkası eline geçebilir ve bu işi biraz havalı hale getirmek isteyen biri de ” bu sayfa hacklenmiştir” diye bir paylaşım yapabilir.

Bir diğer yöntem ise açacağınız profil ismi ile mail adreslerindeki benzerliktir. Örneğin hobiteknik@outlook.com adlı açılacak herhangi bir mail üzerine açılacak hesap eğer yine hobi teknik ismi taşıyor ise şifremi unuttum kısmında Facebook genellikle “h……..k@o……com” şeklinde mail adresini gösterecektir. Bir önceki konuda bahsettiğim gibi eğer bir mail açılıp sonra uzun süre tekrar kullanılmamış ise bu mail silineceği için benim hesabımı almak isteyen kişi önce mailimi bulmalı sonra bu mailin hala var olup var olmadığını bulmalıdır. Varyasyonlar deneyerek hobiteknik@outlook.com adlı maili bulup bunun da ilgili kuruluşun mail veri tabanında olmadığını gördüğünde artık hesap ile o kişi arasında sadece bir şifre değişikliği kalacaktır.

Her neyse bazı gördüğüm yanlış anlayış ve bazılarının ezikliği sebebiyle böyle bir yazı yazma gereği duymuştum. Her ne olursa olsun hiç bir sistem tam güvenli değildir ancak en büyük güvenlik açığı yine sizsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün