İncelemeLinux

Deepin OS 15.5 İncelemesi

Durağan devam eden Linux dünyasına yavaş ve emin adımlarla giren Deepin OS şimdilerde en popüler Linux dağıtımı olma yolunda adım adım ilerliyor. Gerek masaüstü tarzı gerekse bir çok konuda kendi çözümleri sebebiyle oldukça sağlam bir yer edinmiş görünüyor ve etkili de bir topluluğa sahip olmuş. Aslında Deepin Os da Debian tabanlı bir Linux dağıtımı tıpkı Ubuntu , Mint ve Pardus gibi Debian alt yapısını kullanmakta ancak diğerlerini bir kenara koyarken Deepin’i başka bir kenara koymanız gerekir. Eğer Linux kullanmaya yeni başlayan bir kullanıcı iseniz o halde başlangıç için Deepin sizin için harika bir seçim olacaktır.

Deepin genellikle Mac Os larda görülmeye alışık olunan ve kendi tasarımları olan bir masaüstü ortamı ile beraber gelmekte elbette bu istenirse yine diğer sürümlerde de olduğu gibi değiştirilebiliyor ama emin olun buna gerek duymayacaksınız zira kişiselleştirme seçenekleri ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

Siz isterseniz Windows’da görev çubuğu olarak bahsedilen paneli sağa sola yukarı ve aşağıya alabiliyor alınan kenara tam yaslayarak kullanabiliyorsunuz veya isterseniz orijinal şeklinde (moda kip) bırakabiliyorsunuz.

Deepin OS tüm ayarlar kısmını sağ tarafa bir panel ile eklemiş ve gerçekten de gayet güzel olmuş öyle pencereler arasında kaybolmanıza gerek kalmadan tek panel üzerinden tüm ayarlara ulaşarak gerekli kişiselleştirmeyi yapabiliyorsunuz

Deepin’in menü katmanı ise biraz android cihazlarda ki ana menü ekranını hatırlatıyor zira tüm ekrana yayılmış olarak gelen menü kısmı yine istenirse daha fazla kişiselleştirilebiliyor. Mesela Windows 10 gibi bir ana menüye de sahip olabilirsiniz zira ben o şekilde kullandım.

Deepin’in özelliklerini keşfederken merak ettiğim şeylerden biri yazılım merkezinin nasıl olduğuydu ki gerçekten de ” adamlar yapmış abi yeaa” dedirten bir yazılım merkezleri var ve neredeyse bir çok kategoride bir çok uygulamayı rahatlıkla bulabilirsiniz ki Deepin bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu standart şeyleri içerisinde yüklü olarak kullanıma açılıyor. Mesela

  • Deepin Müzik
  • Deepin Filmler
  • Deepin Dosya Yöneticisi
  • Deepin Ekran Kaydedici
  • Deepin Ses Kaydedici
  • Deepin Resim Görüntüleyici

gibi uygulamalar en göze çarpanları oluyor. Yine terminal penceresi olarak da Deepin Uç Birim uygulaması kullanılıyor.

Deepin Ofis uygulaması olarak WPS ofis uygulamasını kullanmakta bir çok ofis programında bulunan standart hizmetleri karşılayan WPS ofis standart bir kullanıcının neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamakta. Microsoft Office ile uyumlu olmasına rağmen Excel de bazen hatalar verebiliyor. Eğer bu ofis uygulaması yerine farklı birini de kullanmak isterseniz yine Deepin ‘in uygulama mağazasından farklı bir uygulama indirebilirsiniz.

Performans

Şimdiye kadar kısa tanıtımını yapmış olduğumuz Deepin Os performans açısından normal kullanım için iyi olsa da 12 GB lik RAM ve i5 işlemcili bir bilgisayarda biraz fazla uygulama açıldığında kasmalara sebep olması biraz sıkıntı olarak görünmekte. Mağazadan bir uygulama yüklerken sebebi bağlantı mıdır yoksa farklı bir durum mu bilinmez ama yükleme durarak devam etmediği gibi farklı bir yüklemeyi ve çalışan bir uygulamayı da etkiliyor.  Öyle ki ısrarla bir uygulamaya geçiş yapmak istediğiniz de bile size tepki vermesi uzun bir süre bekledikten sonra olabiliyor. Ancak bunun sebebinin modern görünümden kaynaklı olduğunu söyleyebilirim zira ayarlar kısmından pencere efektlerini kapattığınızda hız neredeyse iki katı artmakta ancak pencere efektleri olmadan da bazı uygulamaların çalışmasına izin vermiyor.

Genel hali ile fazlasıyla kullanışlı bir sistem olsa da hala eksikleri var ve Türkçe Q klavye maalesef bulunmuyor onun yerine Türkçe Alt Q klavye var fakat bu da sizin isteğinizi karşılamayabilir zira noktalama işaretlerinde sorun oluşturuyor. Bu sorunu aşmak için ise Uluslararası Türkçe seçeneğini seçmeniz gerekiyor lakin bazen bu ayarı defalarca yapmanız gerekebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün