İncelemeİşletim SistemleriLinux

Deepin Os 15.10 İncelemesi

Öncelikle şunu söyleyeyim şu an bu yazıyı Deepin Os 15.10 sürümü ile yazıyorum.

Deepin Os’un bu sürümü ilk incelediğim sürümüne nazaran biraz daha kararlı hale getirilmiş. Ayrıca sürücü desteği ise geliştirilmiş zira aynı bilgisayara ilk sürümünü kurduğumda donanım açısından sorunlar yaşarken bu sürümde herhangi bir donanım sorunu yaşamadım ve sadece yükleme yaptım ve her şey hazırdı. Şunu diyebilirim ki Deepin Os tarzı olan bir Linux dağıtımı. Yani diğer dağıtımlarda olduğu gibi biraz oradan biraz buradan birleştirmelerle hazırlanmış bir işletim sistemi değil zira geliştiricileri gerçekten çok emek sarf ediyor olmalı ve eminim bunun da karşılığını alıyorlardır.

Performans açısından daha da iyileştirilen Deepin Os’un cihaza da bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini düşündüğüm ekran ölçeklendirmesine bu sefer gerçekten hayran kaldım çünkü daha öncesinde ölçeklendirme sorunu yaşamış ve o konuya incelemede değinmemiştim bile ancak bu sefer bundan bahsetmemek olmazdı ölçeklendirme ve görüntü kalitesinin tutarlılığı gerçekten cezbedici.

Ayrıca sağ panelde bulunan ayar ve sistem tepsisi geliştirilerek alt tab şeklinde daha iyi toparlanmış

Sistem ilk ayarlar kısmında sizin çalışma şeklinize göre seçenek sunuyor ama şunu da ekleyeyim her programın daha düzgün çalışması için grafik modunun seçili olması gerekiyor aksi durumda bazı programlar maalesef çalışmıyor ama verimli mod ile görsel mod arasında çok da fazla hız farkı olduğunu görmedim. Eğer cihazınız yeterince iyi ise çok fazla sorun olmadan görsel modu kullanabilirsiniz ama bu modda daha fazla fan sesi duyacağınızdan şüpheniz olmasın.

Başlat menüsü yeniden tasarlanarak daha çok Windows sistemine benzetilse de kullanım açısından daha düzenli hale getirilmiş. Tabi hatalarla karşılaşmadığımı söylersem yanlış olur ki yükleme yaptığım bazı uygulamalar farklı bir Linux dağıtımında sorunsuz çalışırken Deepin Os da sürekli hata verdi ve dikkat ettiğim kadarıyla ilk sürüm dekine nazaran mağazada ki uygulama listesinde değişiklik olmuş ve uygulamalar sanki daha az gibi bir ön yargı oluştu bende.

Son olarak şunu da ekleyebilirim ki ilk kullandığımda bir sürelik kullanım sonrasında sistemde oldukça fazla hasar meydana geliyor ve artık kararlı davranmamaya başlıyordu ancak şu an 2 haftalık süre geçti ki bu sistemde herhangi bir yavaşlık veya problemle karşılaştığım kesinlikle söylenemez.

Windows İşletim Sisteminden sıkılıp biraz farklı bir şeyler deneyeyim diyecek tüm bireysel ve Windows işletim sisteminde ki alternatifsiz program veya oyun gibi konuları pek fazla olmayan tüm kullanıcıların kullanabileceği bir işletim sistemi olan Deepin Os şu an ki mevcut hali ile neredeyse tüm Linux dağıtımlarına açık ara fark atmaktadır.

Derecelendirme

Performans - 87%
Grafik - 93%
Türkçeleştirme - 84%

88%

5

Bir tarz sahibi olan bu Linux dağıtımı az hata ve çokça görsel ile karşınızda. Artık bir çok kullanıcının severek sistemlerinde kullandığı siyahi mod da eklenmiş ve renk geçişleri çok kaliteli bir şekilde kendini gösteriyor

İndirmek İçin Tıklayın (Deepin Os 15,10)
User Rating: 4.17 ( 3 votes)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün