C#Programlama

(CSharp) C# Başlangıç …

Merhaba ” Hakkında ” belirttiğim C# konusuna bu makale ile başlıyorum. Hadi Bismillah.

Öncelikle C# nesne tabanlı bir programlama dili olup Microsoft tarafından C++ ve Java dillerinden esinlenerek geliştirilen bir programlama dilidir. Her ne kadar ilk zamanlarda C++ ve Visual Basic dillerinde ki tutarsızlığı aradan çıkarmak için geliştirilen bir dil olsa da kısa sürede en popüler programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır ki bunun en büyük sebebi de kullandığı derleyici olan Visual Studio’dur. Bir çok işlemi sürükle bırak mantığı ile yapmamıza imkan sağlayan Visual Studio ve C# birbirini tamamlar niteliktedir.

C# Masaüstü , sunucu , gömülü sistemler içerisinde çalıştırılabilmek için .NET çerçevesinde geliştirilen ve geliştirilmekte olan bir programlama dilidir. Java’dan önce geliştirilen herhangi bir program makine diline çevrilerek çalıştırılırdı. Ancak Java bu düzeni bozarak Java Sanal Makine’yi ( JVM ) inşa etti ve böylelikle Java dili ile yazılan bir uygulama önce Java Sanal Makine’ye gidiyor ve orada makine diline dönüştürülerek çalıştırılabiliyordu. İşte .NET Çerçevesi de bu şekilde işler ve .Net Platformu da Java diline benzer bir çalışma mantığı izleyerek kodları çalışabilir hale getirmektedir..Net platformunda kod ilk önce Microsoft Intermediate Language (Microsoft Ara Dili) olarak isimlendirilmiş dosya haline dönüştürülür bu dosya içerisinde derlenen kodların Microsoft’un standart haline getirdiği bir assembly dili haline dönüştürür.

C# ile C++ nesne yönelimli programlama olarak benzerlik gösterse de bazı durumlarda birbirinden bağımsızdır ancak Java ile C# birbirine oldukça benzemektedir.Her ne kadar isim benzerlikleri olsa da C ile C# birbirinden tamamen bağımsız dillerdir. 

Değişken Tipleri

Sayısal Değişken Tipleri

Metinsel Değişken Tipleri

Yukarıdaki listelere girmeyen bir kaç veri tipi daha vardır, bunlardan birincisi mantıksal değişken tipi olan “bool” değişkenidir ve sadece true (doğru) , false (yanlış) bilgilerini alır. Diğer bir değişken türü ise DateTime değişkenidir ve zamansal bilgiyi saklar. Object ise tüm veri türlerini alabilen değişkendir.

Değişken tiplerine veri atmak için tanımlaması aşağıdaki şekilde önce değişken tipi sonra değişken adı ve daha sonra ise değişken değeri şeklinde yapılır.

Örn;

  • int Sayi = 5;
  • int Sayi=5+3;
  • int Sayi;
  • string Ad = “Efra”;
  • string SiteAdi=”Hobi Teknik”; 

Değişken Dönüştürme

Değişkenler bazı durumlarda birbirlerine dönüşebilirler. Örneğin metinsel bir tür olan string sadece sayısal ifadeler içeren bir değere sahip ise bu float , int , double gibi sayısal veri türlerine dönüştürülebilir. Örneğin string SinifNumarasi=”5″; değerli bir değişkeni int SinifNo =  Convert.ToInt32(SinifNumarasi); şeklinde int türüne dönüştürebiliriz böylece SinifNo=5; olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün