C#Programlama

C# Merhaba Dünya ….

Bir çok programlama dili eğitiminde kült bir başlangıçtır bu Merhaba Dünya konusu 🙂 . Hatta bir çok web sitesinin ilk yazısını teşkil eder. C# dilinde kodlar yukarıdan aşağıya doğru okunarak ilerler dolayısı ile herhangi bir kod parçacığı okunurken günlük hayatta kitap okuduğumuz gibi ilerleyecektir. 

Şimdi bir Console uygulaması için Visual Studio’yu açarak Yeni Proje ve daha sonra da Console App. seçeneğini seçerek ilk projemizi oluşturalım. Console uygulamaları aslında genellikle eğitim amaçlı kullanılır çok fazla ticari uygulama Console tarzında yapılmaz ancak eğitim için biçilmiş kaftan gibidir. Herhangi görsel bir tasarım olmadığı için siz Console uygulamasını açtığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Değişik olan tek şey eğer uygulama adını değiştirmişseniz ConsoleApp1 olacaktır onun harici yukarıdakinin aynısı olacaktır. static void Main(string[] args) kısmı Console Uygulamasının başlangıç olarak referans aldığı noktadır. Yani program buradan başlayacak. Aslında yukarıdaki kodu F5 ile çalıştırdığınızda program derlenecek ve çalışıp birden kapanacaktır. Buradan şunu anlayabiliriz ilk programımızı yaptık ancak herhangi bir işlev katmadık. Birden açılıp kapanmasının sebebi ise derleyici çalıştırıp ilk satırdaki koda bakıyor ve herhangi bir kod göremediği için yapacak iş bulamayıp kendini kapatıyor. Şimdi ilk kodumuzu girelim ve static void Main kod blogunun içine Console.Write(“Merhaba Dünya”); yazarak ilk kodumuzu yazalım.

Yukarıda ki gibi ilk kodumuzu yazıp çalıştırdığımızda ekranda Merhaba Dünya yazıp ekran hemen kapanacaktır. Kapanma sorununu önlemek için ya altını sürekli yeni kodlar ile doldurmalıyız veya programın bizden komut beklemesini istemeliyiz. İşte burada en basit hali ile anlatılacak olursak “Tuş Bekle” anlamına gelen Console.ReadKey(); kodunu kullanabiliriz.

Böylelikle artık uygulamamız kapanmamış ve bizde ilk programımızı yapmış olduk. Tebrikler 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün