C#

C# if, else, else if …

Bütün programlama dilleri işleyiş için şart ve durumlar barındırır. Örneğin günlük hayatta yağmurlu bir havada dışarı çıkacak biri düşünce olarak yağmurun yağdığını görüp ” Yağmur yağıyor ise şemsiye al” , veya “yağmur yağmıyor ise şemsiye alma” gibi koşullar ile bir sonraki olayın akışını belirleyebilir. C# ‘da da aynı bu şekilde programın akışına göre şartlar olacak ve bu şartlara göre koşul belirlenecektir. 

Örneğin bir kullanıcı girişimiz olsun doğru şifre ve kullanıcı adı girildiğinde bize karşılama mesajı versin yanlış girişte ise uyarı bilgisi versin;

if(kullanici==isim)
{
if(sifre==sifre)
{
MessageBox.Show(“Hoş Geldiniz”);
}
else
{
MessageBox.Show(“Şifre Hatalı”);
}
}
else
{
MessageBox.Show(“Kullanıcı Adı Hatalı”);
}

Yukarıdaki kodları incelediğimizde iki ayrı koşul ele alınmış ve bunu iç içe koşul olarak yapmışız. Önce kullanıcı adını isteyip eğer böyle bir kullanıcı var ise daha sonra onun şifresini istemişiz. Aslında bunları içe içe değilde ayrı ayrıda yapıyor olabilirdik örneğin ;

İkinci örnekte program çalıştığında önce kullanıcı adını sonra uyarı vermeden şifreyi isteyecek eğer ikisi de doğru ise karşılayacak ve hoş geldin diyecekti ancak ikisinden biri yanlış ise else kısmına yani hatalı diye uyarı verecekti.

Yukarıdaki her iki resimde de dikkatinizi çeken bir harici bilgi var ise o da “NOKTA” yazan kısım olabilir. ismi değişiklik gösterebilir ben özellikle NOKTA yazdım çünkü goto komutunu kullanmak için benim belirlediğim bir başlangıç noktası olmalıdır. örneğin ben herhangi bir durumda çalışan programın herhangi bir yerine tekrar gitmek istersem o zaman goto komutunu kullanabilirim . Gitmek istediğim kısıma ise herhangi bir isimde verdiğim belirteci ekleyerek bu işlemi tamamlayabilirim. Mesela ben programın hatalı bilgi alması durumunda tekrar başa gitmesini sağlamak için gitmek istediğim noktaya ” NOKTA:  ” yazdım ve bu noktaya ne zaman ulaşacağımı belirlemek için de tekrar başa gitmesini istediğim yere ” goto NOKTA;  ” yazarak işlemimi tamamladım. ( İlk nokta yazan kısımda iki nokta üst üste varken ikinci çağıracağım kısımda ise noktalı virgül kullanıldı )

if = eğer
else = değilse
else if = eğer değilse

Oluşturulan program ilk olarak if koşuluna bakar ve koşul uygun ise if kod blogunu çalıştırır. Eğer if blogu uygun değil ise o halde ” else if ” blogunu çalıştırır ve eğer tüm if ve else if koşulları uygun değil ise o zaman else ( yani hiç biri değilse ) blogunu çalıştırır.

if ( şart )
{
Çalıştırılacak Komut
}
else if ( şart )
{
ÇALIŞTIRILACAK KOMUT
}
else
{
ÇALIŞTIRILACAK KOMUT
}

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün